26.5 C
Skopje
14.10.2019 - 15:42

Ознака: лекар

Лекар вработен во кичевската болница нападнат од две лица

Вчера околу 13 часот на Интерното одделение во кичевската Општа болница, од страна на лицата Л.Љ(24) и А.Љ.(21) нападнат е лекар вработен во болницата....

По бурата останува каменот

Во Собранието на Република Македонија, на 11.1.2019 год., изгласани се уставните промени, меѓу кои и промената на името Република Македонија во Република Северна Македонија....

Секој ден заминува по еден лекар

Над 90 лекари во последните три месеци го напуштиле Косово и овој одлив на медицински кадри добива сѐ пошироки размери. Здравствените работници сметаат дека...

Пo еден лекар дневно го напушта Косово

Лекарската комора на Косово, Синдикатот на здравство и косовските пратеници изразија загриженост поради фактот дека околу 90 лекари во последните три месеци го напиштиле...

Доктор што лекува и со стихови и рими

Мои малечки пријатели, ќе бидам среќен ако при вашето патување кон светот на возрасните, некоја од моите песни ве насмее, ве подзамисли и ве...

Лекарот што им помагаше на децата да преживеат во пештерата

Австралиецот Ричард Харис три дена остана со децата во пештерата. Благодарение на советите и помошта од Харис, најслабите момчиња беа извлечени први. Но славјето...

Дреново и Возарци ќе добијат лекар и медицинска сестра

Жителите од кавадаречките  Дреново и Возарци во досегашните празни амбуланти, во иднина два пати седмично ќе можат да се консултираат со лекар, а пет...

Роднина на пациент нападнал лекар во Кочани

Дежурна лекарка во Општа болница – Кочани синоќа била нападната на работното место од страна на роднина на пациентка која била хоспитализирана во здравствената...