15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:49

Ознака: лекарска комора

Пријавете ги лекарите кои шират псевдонаука и невистини за ефектите од...

Лекарската комора апелира Четвртиот бран на ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени....

Лекарската комора бара рестриктивни мерки

Лекарската комора апелира до Комисијата за заразни болести сериозно да го земе предвид воведувањето на дополнителни рестриктивни мерки и протоколи. Од таму велат дека...

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не...

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се манифестираат и со обилни...

Пациентите со цироза на црниот дроб имаат голем ризик за смртност...

Eдна третина од пациентите со ковид 19 имаат нарушена црнодробна функција, а оние кои имаат цироза на црниот дроб за 32 отсто имаат поголеми...

Лекарска комора со апел: Почитувајте ги мерките, не се групирајте

Имајќи ги предвид препораките и заклучоците на Светската здравствена организација, Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести за коронавирусот, како и фактот дека...

Судот на честа ќе одлучува за одземање на лиценцата на заразената...

Лекарската комора донесе одлука да ѝ се изрече јавна опомена на докторката Нина Цаца Билјановска, која е заболена од коронавирус, и побара да се...

Лекарската комора не може да ја одземе лиценцата на директорката на...

Лекарската комора не може да ја одземе лиценцата за работа на директорката на Кожна клиника бидејќи Јавното обвинителство нема започнато постапка против неа. Етичка комисија...

Лекарска комора: Да се презeмат најостри санкции против насилниците

Лекарската комора алармира дека во последниве два дена се случиле три инциденти на вербално и физичко насилство врз здравствени работници – Градска општа болница...

Лекарска комора: Сакаме да работиме без страв за сопствениот живот

Загрижени сме од слободата која пациентите ја чувствуваат со насилство кон докторите, сестрите и болничарите да ги изразуваат своето незадоволство, нетрпение и нервоза, реагираат...

Лекарската комора го осуди нападот на докторот во тетовската болница

Лекарската комора на Македонија најостро го осудува последниот инцидент во Клиничка болница во Тетово во кој, денес во претпладневните часови, родител на пациент нападна...