Ознака: лекари

Се степале лекари во болницата во Куманово

Вчера во 09.07 часот во СВР Куманово, лекар во Интерно одделение при болницата во Куманово пријавил дека бил физички нападнат од негов колега. Во...

Европски земји со најмногу и со најмалку лекари

Честа глетка во некои земји е кога ќе се отвори некоја нова медицинска установа пациенти да чекаат ред дури и на улица пред самиот...

Група лекари ѝ свртеа грб на Брнабиќ во знак на протест...

Група лекари и медицински персонал во општата болница во Нови Пазар им завртеа грб на српската премиерка Ана Брнабиќ и на министерот за здравство...

Во болница во Нови Пазар заразени се 60 лекари и медицински...

Дваесет лекари и 40 медицински сестри од Општата болница во Нови Пазар, Србија биле заразени со коронавирус, изјави директорот Мехо Махмутовиќ за РТВ Нови...

„Дексаметазонот“ не лекува ковид-19, туку го намалува воспалението и се користи...

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ - ЛЕКОТ НИКАКО ДА НЕ СЕ ЗЕМА НА СВОЈА РАКА Цената на лекот во ампули (4мг/1мл), кој се користи при болничко лекување, чини...

Јакнете го имунитетот, спијте доволно и не игнорирајте ги симптомите

ЛЕКАРИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ Повеќето од нас воопшто не размислуваат за имунитетот сè додека не биде предоцна, а од друга страна живееме во време кога особено треба...

Од следната недела почнува скрининг за коронавирус на лекарите и вработените...

Завршен е планот за скринингот на населението за детектирање асимптоматски групи на заболени од ковид-19, од страна на Центарот за јавно здравје и Институтот...

Дури 700 лекари во БиХ на боледување, се плашат од коронавирусот

Дури 700 лекари и други медицински работници во Босна и Херцеговина се на боледување во пикот на епидемијата на ковид-19, од кој до вчера...

Германија ги повикува докторите-мигранти да помогнат во борбата со коронавирусот

Земјата има 14.000 сириски доктори-бегалци кои чекаат да им бидат одобрени нивните лиценци. Здравствените власти на Германија апелираат до медицински квалификуваните мигранти да им...

Oд коронавирус во Италија починаа 100 лекари

Во Италија коронавирусот ја зеде 100-тата жртва помеѓу лекарите, соопшти лекарското здружение. Најновата жртва е 62-годишен лекар по општа медицина во провинцијата Венето. Италија е земјата...