Ознака: Лезбос

Повеќе од 240 мигранти на Лезбос заболени со коронавирус

Повеќе од 240 мигранти кои престојуваат во привремената населба со шатори, која беше поставена минатата недела на грчкиот остров Лезбос по пожарот во прифатниот...

Уапсени мигранти поради пожарот на Лезбос

Петмина мигранти се уапсени во рамките на истрагата за пожарот во логорот Мориа пред помалку од една недела на грчкиот остров Лезбос, а шестиот...

„Сакаме слобода“ – мигрантите протестираат на Лезбос по пожарот што го...

Илјадници мигранти и бегалци кои останаа без покрив над главата по пожарот на грчкиот остров Лезбос, протестираа против изградбата на нов камп, а во...

Прв случај на коронавирус на грчкиот остров Лезбос каде пристигаат голем...

Жителка на грчкиот остров Лезбос е позитивна за коронавирусот, пренесуваат грчките медиуми кои предупредуваат и дека на овој остров неодамна пристигнале повеќе стотици мигранти. Жената...

Тврдината Европа и Лезбос

Би рекле, одличен термин за една згодна колумна по повод 8 Март. Но за мрчатор(к)и како мене, овој ден одамна изгубил секаква смисла -...

Пожар во центарот за мигранти на Лезбос, изгоре складиште

Во пожар кој избувна во центар за мигранти на грчкиот остров Лезбос, направена е значајна материјална штета во складиште, но нема повредени. Тоа е втор...

Уништена црква на Лезбос, мештаните тврдат дека виновни се мигрантите

Откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им даде зелено светло на десетици илјади мигранти да тргнат кон границите на Европа, се создаде хаос, особено...

Запалени имоти во судирот помеѓу мигрантите и полицијата на Лезбос

На источниот егејски остров Лезбос дојде до судир помеѓу група од околу илјада азиланти што се обиделе од логорот Мори да дојдат до островскиот...

Пожар и немири на протестот на мигрантите на Лезбос

За време на протестот на мигрантите на грчкиот остров Лезбос предизвикани беа два пожари, а дојде и до немири со полицијата. Според непотврдени информации, две...

Мигрантите од Лезбос се преместуваат во Солун и Неа Кавала

Грчките власти утрово започнаа преместување на околу 1.500 бегалци и мигранти од градот Митилини на островот Лезбос. Според агенцијата АНА, 640 лица биле испратени во...