7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 1:57

Ознака: легализација

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа потребните 500.000 потписи за...

Ќе се легализираат сите дивоградби, и оние во заштитени подрачја

Македонското Собрание на денешната седница по скратена постапка го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Законот кој беше поддржан и...

Шпанија ја легализираше евтаназијата

Шпанските пратеници ја легализираа евтаназијата, односно потпомогнато самоубиство за луѓето со неизлечливи или исцрпувачки болести кои сакаат да стават крај на својот живот. Ова ја...

Србија направи чекор кон легализација на истополовите бракови

Првиот чекор кон легализирање на браковите на членови на ЛГБТ-заедницата во Србија го направи вчера Министерството за човекови и малцински права објавувајќи ги почетните...

Над 450 решенија за легализација ги очекуваат сопствениците во Битола

Додека порано граѓаните на секој начин брзаа да си ги земат решенијата за легализација на нивните диво изградени објекти и доста нервозно реагираа на...

Ги одржа ли Канада ветувањата по легализацијата на канабисот?

Рекреативната употреба на канабис беше легализирана во Канада пред две години, а кого владата на премиерот Џастин Трудо го истакна предлогот за легализација, прашањата...

Заев: Легализацијата на марихуаната не е привилегија само за богатите

Премиерот Зоран Заев на денешната седница за пратенички прашања рече дека легализацијата на марихуаната нема да значи привилегија само за богатите. - Нашиот став во...

Легализација на марихуаната, да или не!

Деновиве на електронските и пишаните медиуми се коментира - дебатира дали во Македонија треба да се легализира марихуаната и јавно да се користи во...

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на законот за опојни дроги и даде можност во...

Заев најавува легализација на марихуаната во угостителството

Планот за декриминализација и легализација на марихуаната во Македонија е дел од поширок економски пакет чија цел е стимулирање на домашната економија, кажа премиерот...