2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 8:54

Ознака: левица

Левица бара да се прогласи елементарна непогода од суша

Левица ги повика Владата и Министерството за земјоделство и шумарство да усвојат сет мерки, кои ќе им ги ублажат последиците на земјоделците од сушата,...

Мицкоски: Левица одби заедно да го срушиме Заев, тоа се должи...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета одбиената понуда за здружување од страна на Левица се должи на политичкото неискуство на оваа партија. - Жалам што...

Левицата: Нефункционалната македонска држава е директен производ на Рамковниот договор

Охридскиот рамковен договор (ОРД) го постави темелот за разнебитување на македонската држава, сметаат од политичката партија Левица. - Дваесет години по неговото потпишување и сите...

Левица поднесе кривична пријава против Талат Џафери

Правниот сектор на Левица, до скопското Основното јавно обвинителство утрово поднел кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери, поради сомнение за сторено кривично...

„Левица“ поднесе предлог-закон за драстично намалување на патните трошоци на пратениците

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес до собранискиот спикер поднесоа Предлог-закон за изменување на Законот за пратениците во делот на патните...

Левица поднесе кривични пријави за заразените пратеници и за Џафери

Политичката партија Левица поднесе пријава до Државниот санитарен и здравствен инспекторат и кривична пријава во Основното јавно обвинителство за пратениците кои заразени со ковид-19...

Левица со два амандмани бара одложување на пописот за 2022

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес, 1 април 2021 година, до претседателот на Собранието поднесоа два амандмана на предлог-законот за изменување...

Левица: Се попишуваат и оние кои немаат државјанства

Додека владините функционери именувани од страна на СДСМ, на чело со директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ја убедуваат јавноста дека пописот е...

Ако не се одложи пописот, Левица ќе го бојкотира

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов, соопшти дека партијата започнува кампања за одложување на пописот. - Ние бараме пописот да се одложи на 12 месеци, односно...

Левица побара стручно мислење од Венецијанска комисија за законот за личните...

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, испратија писмо до претседателот на Венецијанската комисија, Џани Букикио, во кое се бара правно мислење околу...