8.8 C
Skopje
19.10.2021 - 22:55

Ознака: леб

Системските „непогоди“ може да нѐ остават без леб

За 20 отсто намалено производството на пченица Независно од климатските промени, производството на пченицата е со огромен пад и покажува дека земјоделците немаат интерес, можност,...

Новинарскиот леб со девет корки

Како пандемијата создаде медиумски амбиент за хиперпродукција на лажни вести и игнорирање на новинарските професионални стандарди од страна на квазиновинари и квазимедиуми? Но исто...

Проверете го квалитетот на лебот како вистински пекар

И ако не работите во пекарница, може да научите како да го проверите квалитетот на лебот како вистински пекар. Со овој водич, ќе ги...

Лебот од седумте мориња е тежок, но љубовта кон бродовите е...

Дејан Азески Поморството е исплатлива професија, но бара многу труд, многу учење и многу инвестирање. Стефан Јанкоски топло им го препорачува на сите млади...

Граѓаните ја зголемиле консумацијата на леб во текот на изминатава година

Македонските граѓани најмногу консумираат леб, јајца, компири, млеко и безалкохолни пијалаци. Статистиката покажува дека лани едно домаќинство трошело 272,2 килограми леб. Количината леб што ја...

Србите се жалат на квалитетот на пченицата, Македонците месат леб

Во Македонија во изминативе години се увезуваат големи количества брашно и пченица од Србија, и тоа со пониска цена од домашното производство, што, според...

Горчливиот вкус на лебот наш насушен

Секое поскапување на житарките ќе предизвикува поскапување на брашното и лебот, кондиторските производи, на месото и сувомесните производи, на млекото и млечните производи, маслото...

MЗШВ ќе интервенира ако поскапат повеќе типови на леб

Промената на цената на лебот се однесува на еден тип леб и корекцијата ја имаат направено три компании производители на леб од Скопје и...

Поскапе лебот

За десет до 20 отсто или од 15 на 18 денари е зголемена цената на некои видови леб. Причината за ваквиот потег, според мелничарите,...

Климатските промени ќе нѐ остават без леб

Поради климатските промени, кои судејќи по сушната есен што ја одложи есенската сеидба веќе ја зафатија Македонија, експертите укажуваат дека е неопходно преземање долгорочни...