Ознака: ла лига

Депај ѝ донесе реми на Барса

ЛА ЛИГА Мемфис Депај го даде првиот гол за Барселона по трансферот од Лион летово, која ремизира на гости со Атлетик, 1-1, на мечот на...

Кадиз ги прави работите поинаку

ФУДБАЛ - ШПАНИЈА  Кадиз, кој сезонава е непредвидлив и забавен како и самиот град, ги победи Реал Мадрид и Барселона и по 15 меча е...

Коронавирусот ја тресе и Ла лига

Меѓу 10-те шпански клуба, кои имаат позитивни фудбалери на ковид-19, предничи Атлетик Билбао со шест Во клубовите во шпанската Ла лига се забележани 22 позитивни тестови...

Петте највредни фудбалери во Ла лига

Според шпанска „Марка“, моментално на првото место убедливо води Аргентинецот Лионел Меси со пазарна вредност од 112 милиони евра, пред Французинот Антоан Гризман со...

Облак со нов голмански рекорд во Ла лига

Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак (27), ја спаси мрежата на гостински терен во Осасуна и со тоа стигна до 100-от натпревар во Ла...

Меси 12 сезони по ред постигнува барем 20 гола

Лионел Меси во 12-тата сезона по ред постигнува барем 20 гола во шпанската фудбалска Ла лига, откако постигна еден гол во победата на Барселона...

Дури 120 фудбалери може да заминат на шест кола пред крајот...

ШПАНИЈА Точно 120 фудбалери на клубови во шпанската Ла лига би можеле по 30 јуни и на шест кола од завршување на сезоната да ги...

Шпанската лига денеска продолжува со мечеви секој ден

ФУДБАЛ - ПО ПОВЕЌЕ МЕСЕЦИ ПАУЗА Шпанската фудбалска Ла лига, по повеќемесечна пауза поради пандемијата на коронавирусот, продолжува денеска со неизвесна трка за титулата, за...

Ла Лига: 39 дена и 110 натпревари

Фудбалското првенство на Шпанија ќе продолжи на 11 јуни. До крајот на сезоната останаа уште 11 кола. Шпанците планираат предвидените натпревари да бидат одиграни...

Нов обид меч од шпанското првенство да се игра во САД

Во јануари беше забранет мечот Барселона - Хирона во Мајами, а сега се чека дозвола за во САД да се игра дуелот Атлетико -...