Ознака: ласкарци

Сведок на судењето за Ласкарци го смени првичниот исказ

Поранешнен возач во „Дурмотурс“ денеска негираше се што кажал пред јавниот обвинител пред неколку месеци, појавувајќи се како сведок на рочиштето за несреќата што...

Ново рочиште за несреќата кај Ласкарци

Во Основниот кривичен суд во Скопје е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во...

Сведоштва за Ласкарци: Под автобусот имаше заглавено дете кое бараше помош

Во кривичниот суд во Скопје, со сослушување на сведоците и оштетените за сообраќајната несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари, продолжи судскиот процес...

Продолжува судењето за „Ласкарци“

Во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко...

Преживеаните откриваат што се случило во несреќата кај Ласкарци

Патниците што ја преживеаја автобуската несреќата кај Ласкарци денеска сведочат на судењето за страотната трагедија во која загинаа 16 луѓе, а 37 беа повредени,...

Семејствата на жртвите од несреќата кај Ласкарци бараат отштета

Семејствата на дел од оштетените во автобуската несреќата кај Ласкарци се изјаснија дека се приклучуваат на кривичниот прогон и побараа отштета, на денешното судење...

Одложено судењето за несреќата кај Ласкарци

Судењето за катастрофалната несреќа кај Ласкарци во која животот го загубија 16 лица, кое беше закажано за денес, беше откажано поради отсуство на еден...

Обвинетите за автобуската несреќа кај Ласкарци не се чувствуваат виновни

Обвинетите за автобуската несреќа кај Ласкарци пред судот се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. На обвинителна клупа седнаа сопственикот на компанијата „Дурмо Турс“, Дурмиш...

Судењето за Ласкарци: Автобусот воопшто не требало да влезе во сообраќај

Шефот на возниот парк во „Дурмо турс“, Ремзи Мифтари, имал само основно образование, немал ниту еден ден стручна обука или курс или каква било...

Почна судењето за сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Во кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето за тешката сообраќајна несреќа што се случи во февруари кај Ласкарци. Во судницата на обвинителна клупа седнаа...