0.8 C
Skopje
26.1.2022 - 15:05

Ознака: ласкарци

Кривичен суд: Техничкиот факултет во Битола не прифаќа да го изврши...

Од Техничкиот факултет во Битола, каде по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17.12.2021...

Продолжува судењето за „Ласкарци“

Судењето за предметот „Ласкарци”, кој се однесува на автобуската несреќа што се случи пред две години, денеска треба да продолжи во Кривичниот суд –...

Две години од сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Со Меморијален марш денеска ќе биде одбележана двегодишнината од автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица. Маршот ќе почне кај наплатната рампа во...

Меморијален марш за двегодишнината од трагедијата кај Ласкарци

Со Меморијален марш утре ќе биде одбележана двегодишнината од автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица. Маршот ќе почне кај наплатната рампа во...

Одбраната ќе го испрашува вештакот на новото рочиште за „Ласкарци“

Одбраната ќе има можност да му поставува прашања на повиканиот вештак, судењето за случајот „Ласкарци“ кое продолжува денеска во Кривичниот суд. Судењето за овој предмет...

Филипче: Несреќата кај Ласкарци нè научи да си помагаме кога е...

Министерот за здравство Венко Филипче потсети дека на денешен ден пред точно една година се случи страшната сообраќајна несреќа кај селото Ласкарци, која, како...

Продолжува судењето за „Ласкарци“

Ново рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци треба да се одржи денеска во Кривичниот суд во Скопје.  Извештаи од Судска медицина и од психијатар за...

Mарш во спомен на жртвите во трагедијата кај Ласкарци

Гостивар Гостивараци не ги забораваат шеснаесеттемина сограѓани, кои ги загубија животите во страшната автобуска несреќа во автобусот на „Дурмо-турс“ од Гостивар, кој на 13 февруари...

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за кочење кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја префрлил кај педалата за...

Тензично на судењето за Ласкарци, роднините со клетви кон обвинетите

Тензично помина денешното рочиште за несреќата кај Ласкарци, каде што адвокатите преку вкрстено испрашување бараа одговори од вештакот за да се утврди вина кај...