Ознака: лансирање

Кина ја испрати мисијата за собирање материјал од Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од  Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави...

Лансирана европската ракета „Аријана 5“

По три одложувања, ракетата „Аријана 5“ денеска полета од Куру во Француска Гвајана, носејќи три сателити за операторите „Интелсат“ и „Б-САТ“, објави веб-страницата „Аријанспејс“. Европското...

Историското лансирање на „Спејс екс“ ќе почека подобри временски услови

Долгоочекуваното лансирање на леталото „Драгон“ на „Спејс екс“ до Интернационалната вселенска станица, беше откажано вчера, 17 минути пред почетокот на мисијата, поради временските услови,...

„Атлас 5“ ја покрена мисијата на „Х-37Б“

Вселенскиот авион Х-37Б беше успешно лансиран од Кејп Канаверал со употреба на ракета „Атлас 5“. Лансирањето беше успешно завршено еден ден подоцна од планираното. Програмата...

Кина успешно лансираше прототип на вселенско летало

Кина за првпат успешно ја лансираше својата најнова ракета-носач „Долг марш 5Б” од сателитскиот лансирен центар Венчанг, во јужниот дел од земјата. - На 5...

Европа одбележува 40 години од лансирањето на својата прва ракета во...

Деновиве се одбележува 40-годишнината од првото лансирање на ракетата „Аријана“ од Куру во Гвајана, со која Европа се вклучи во меѓународната трка за вселената....

По одложувањето лансирање, Индија успешно испрати ракета кон Маесечината

Индија успешно ја лансираше својата втора ракета на Месечината, една недела по откажувањето на планираното лансирање поради технички проблеми. Чандрајан 2 беше лансирана во 14:43...

Грција успешно го лансираше сателитот „Хелас Сат 4“

Од европската вселенска станица во Куру, Француска Гвајана, успешно беше лансиран сателитот „Хелас Сат 4“ во носечката ракета Ариана 5, што ќе ги користи...

Иран лансираше сателит, но не стигна во орбитата

Иран денеска и покрај критиките од САД, лансираше најмалку еден сателит, но тој не стигна до орбитата, изјавија ирански официјални претставници. – Ракетата која го...

Откриена причината за неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ денеска соопшти дека со истрага е утврдено кои биле причините за неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“ која носела два космонаута...

Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II (Dub) Episode 9 (https://animeplanet.cc/m/nw3E/ep-9) at website https://animeplanet.cc boruto anime planet episodes

I want to eat your pancreas (https://animefreak.ws/m/bK4a) Episode Full at AnimeFreak attack on titan animefreak