Ознака: лак

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и...

Четири жени и еден маж на возраст меѓу 52 и 78 години загинаа во напад на 13 октомври во Конгсберг, град околу 70 километри...

Нападот со лак и стрела во Норвешка веројатно е терористички чин

Норвешката национална агенција за безбедност вели дека нападот со лак и стрела, во кој загинаа пет лица, веројатно е терористички акт. Агенцијата, позната под акронимот...

Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала областа, пренесуваат медиумите. Како што...

Се урна Дарвиновиот лак на Галапагос

Познатата формација на карпи, наречена Дарвинов лак, односно Дарвинова капија, што се наоѓа на северниот дел на архипелагот Галапагос, каде што познатиот научник Чарлс...

Опрема за лов со лак и стрела

Лицето, главата и рацете кај ловџијата со лак и стрела задолжително се покриени, а причините за тоа не се само визуелни туку има и...

Лов со лак и стрела

Современите лакови постигнуваат прецизни погодоци на далечина до 30 метри, брзината на стрелите е околу 100 метри во секунда, најчеста далечина на гаѓање е...