Ознака: Лазар Колишевски

Приведен скопјанец кој ги нападнал сопругата и ќерката

Изутринава во 01.00 часот на булеварот „8 Септември“ полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода М.Т.(49) од Скопје, поради постоење основано сомнение...

Детектирани обиди да се измамат Македонците уште по Втората светска војна

Пишува: Блаже Миневски Настојуваат да нѐ убедат дека се најарните Македонци и дека само тие мислат за доброто на Македонија. Од името на тоа свое лажно...

Колишевски и Живков се скарале за Македонија на погребот на Тито!

Според таен извештај на бугарската дипломатија Пишува: Блаже Миневски „Тодор Живков седна спроти Лазар Колишевски. Уште во првиот момент се почувствува напнатост во атмосферата, па Живков,...