6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:33

Ознака: лажни вести

ЕУ: Фејсбук, Гугл и Твитер повеќе да работат во борбата против...

Eвропската унија побара од Фејсбук, Гугл и Твитер повеќе да работат во борбата против лажни вести, непосредно пред европските избори во мај. Европската комисија денеска...

Кинг: Околу 90 милиони профили на Фејсбук се лажни

Европскиот комесар за безбедносна унија, Џулијан Кинг, на денешната прес-конференција посочи дека според бројките на Фејсбук три до четири отсто од профилите на социјалната...

Фејсбук во Европа ќе ги исправа грешките од Америка

По лошото искуство со претходните претседателнски избори во САД и сите контроверзи кои се јавија како наводното вмешување на странски фактори од Русија, појавувањето...

Владино тело за брзо алармирање за лажни вести

Кога станува збор за изворите на лажните вести, во ЕУ најчесто ја споменуваат Русија Хрватска поактивно ќе се вклучи во борбата против лажните вести што...

Фејсбук отстрани две големи платформи кои дистрибуирале „лажни вести“

Челниците на социјалната мрежа Фејсбук објавија дека отстраниле две големи мрежи кои дистрибуирале деизнформации и лажни вести кои работеле како интернет-медиуми во Источна и...

Големиот борец против лажните вести фатен во сопствените невистини

Најновото јавно обраќање на претседателот на САД, Доналд Трамп, повторно отвори бројни контроверзи во американската јавност. Неговиот говор во ударниот телевизиски термин, за имиграционата...

И покрај тоа што Фејсбук имаше тешка година, Закерберг ја прогласи...

Социјалната мрежа Фејсбук имаше тешка 2018 година. Во изминатиот период, мрежата на основачот Марк Закерберг се соочи со најразлични видови контроверзии, како што беа...

ЕУ ќе бара месечни извештаи од Фејсбук и од Твитер за...

Европската Комисија денеска треба да го обелодени својот нов акциски план за борба против лажните вести во пресрет на европските избори во мај 2019...

Фејсбук уште во 2014. знаел за руското мешање на интернет, тврди...

Фејсбук уште во 2014 година знаел за „потенцијално злонамерните“ активности на Русија на оваа социјална мрежа, далеку пред обелоденувањето на ваквите сознанија, изјави претседателот...

Мигрантите на удар на лажните вести

Мигрантската криза и натаму е топ-тема во БиХ, но сѐ е поголем проблемот со лажните вести за нив, кои се шират со брзина на...