27.3 C
Skopje
15.9.2019 - 18:53

Ознака: Лада Шоптрајанова Петровска

Црвениот шал на љубовта и смртта (балетска приказна)

Судбинска, трагична љубов, љубов што не познава граници - таква била љубовта меѓу Исидора Данкан (1877-1927) и Сергеј Есенин (1895-1925). Американката Исидора Данкан била исклучителен...

Сомнеж

Михаил Иванович Глинка (1804-1857) е основач на руската национална композиторска школа. Иако можеби не бил славен како, на пример, Чајковски, често бил со право...

Најголемиот меѓу најголемите

Зубин Мехта е најголемиот меѓу најголемите диригенти на денешницата. Роден е на 29 април 1936 година во Бомбај (денешен Мумбај), Индија. Првите часови по...

Откорнато од душа

На почетокот на 19 век во лавиринтот од улички во Алфама (четврт во Лисабон) се живеело скромно и тажно. Жалта за морнарите што никогаш...

Јупитер, носител на радост

Густав Холст (1874-1934) е еден од најзначајните англиски композитори на (релативно) новата доба. Бил филозоф, мистик и вљубеник во ориенталната култура, која оставила длабок...

Чудото наречено Карајан

Херберт фон Карајан (1908-1989) најнапред тргнал по музичките траги на својот голем сограѓанин Моцарт – осум години учел клавир и композиција на академијата „Моцартеум“...

Век и половина

Австрија, татковината на Бетовен и Моцарт, има долга историја на негување на операта. Можеби валцерите, барем во поново време, се она што директно асоцира...

Френк Синатра – најдоброто допрва треба да дојде

Песната „New York, New York“ e, секако, заштитниот знак на Френк Синатра. Таа е хит над хитовите, секогаш актуелна и секогаш со задоволство слушана....

Радост

Првата (а можеби и единствената) песна што ни паѓа напамет кога ќе помислиме на еврејската музика е, секако, „Хава нагила“. Ведра песна, која со...

Христос воскресе

Околу 300 милиони луѓе низ светот овој викенд ќе го слават Христовото воскресение - Велигден. Според јулијанскиот календар се празнува во: Македонија, Грција, Кипар,...