8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 0:58

Ознака: лаги

Дали и колку се користи полиграфот во Македонија

Во последните години, во МВР се вложува во унапредување и осовременување на постапката на полиграфско тестирање, односно се вложува во специјализирани, континуирани и стручни...

Кога со една буква се урива кула од лаги

Независно од исходот на изборите во Бугарија и новиот распоред на политичките сили, Македонија никако не смее да отстапи во какви било преговори од...

Леандри покрај патот на лагите

Јани Бојаџи Драги мои, на 10 јуни 1970, Јосип Броз, познат како другарот Тито, ја посетил Струмица, градот во кој јас ќе се родам неколку...

Лаги, проклети лаги и статистика

Статистиката, како репродуктивниот индекс и стапката на смртност, и со нив поврзаните сезонскa зависност и имунитет се клучни за носење правилни одлуки. Според некои...

Војна против лагите

Македонија реши да се фати во костец со проблемот наречен лажни вести, преку промовирање акциски план со вклученост на сите сегменти во општеството. И...

Секс, лаги и измами

Владата, за целиот тој период, самоуверено јаваше на договорот, иако и од претставниците на меѓународната заедница и од дел на домашната јавност јасно ѝ...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави...

Со вистината и искуството против лагите и манипулациите

Заклучокот е дека во Македонија борбата против лажните вести единствено може да се поттикне преку зајакнување на медиумската писменост, односно преку зголемување на способноста...

Шарените лаги и измами

Залегнувањата на функционерските деца, внуци, тетки и братучеди во благопријатната топлина на државните јасли сега веќе не се квалификува како претходно озлогласената појава на...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лаги

По реакцијата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ вчера се огласија и од СДСМ. - Од белиот дворец, симболот на криминалот, ВМРО-ДПМНЕ шири лаги, пензиите растат и ќе...