12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 14:34

Ознака: лав

Зоолошката градина во Сингапур го доби првото лавче со вештачко оплодување

Во зоолошката градина во Сингапур неодамна го прославиле раѓањето на првото лавче добиено со вештачко оплодување. Лавчето Симба се родило од спермата на сега...

Лавови позитивни на тест за ковид-19 во зоолошката градина во Барселона

Четири лавови во зоолошката градина во Барселона беа позитивни на тест за ковид-19, соопштија шпанските ветеринарни власти. Три женки по име Зала, Нима и...

Косовец се обидел да прошверцува лав од Албанија

Косовската полиција го уапси А.Х., под обвинение дека се обидел да прошверцува лав во кафез, јавуваат приштинските медиуми. Обвинетиот го носел лавот од Албанија, а...

Лавови на патот

Прошетката на четири лава по пат во Јужна Африка предизвика сообраќаен метеж, а видео-снимката на која се забележува како животните безгрижно чекорат, следени од...

Меѓу кандидатите за „оскар“, кански лауреати и добитници на венецискиот „лав“

Во конкуренција за „оскар“ за странски филм е и филмот „Дивата круша“ на турскиот режисер Нури Билге Џејлан, во кој Македонија се јавува како...

Лавица сакаше да си игра со „младенчето Симба“

Лавица се обиде да си игра со кадифена играчка со ликот на Симба од анимираниот филм „Кралот лав“, која со себе ја носеше девојче...

ВИДЕО: Лав нападна сопственик на резерват

Сопственикот на приватниот резерват за животни „Маракеле предатор“ во Јужноафриканската Република се здоби со тешки повреди откако го нападна лав, пред очите на посетителите. Шеесет...