Ознака: лавров

Лавров: Нова „железна завеса“ се спушта меѓу Русија и Западот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се спушта нова „железна завеса“ меѓу Русија и Западот по офанзивата на Москва во Украина. –...

Лавров: Колку повеќе Западот и испраќа оружје на Украина, толку подолго...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска излезе со тврдењето дека оружјето што западните земји и го испраќаат на Украина само ќе ја продолжат...

Лавров: За танго се потребни двајца, но Западот сам игра брејкденс

Москва се уште е отворена за дијалог со Европската унија, но наместо танго, западните земји сами си играат брејкденс, изјавил рускиот министер за надворешни...

Лавров: Зеленски има апсолутно несериозен пристап кон Русија

Изјавата на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, дека за преговори со Москва неопходно е Русија да ги повлече војниците на линијата од пред 24 февруари,...

Кому му светна, а кому му се стемни со одложувањето на...

Откажувањето на посетата на рускиот министер за надворешни работи на Белград отвори многу прашања Македонското министерство за надворешни работи го одби барањето на руската амбасада...

Вучиќ: Реков дека ќе има компликации со посетата на Лавров, ова...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека не е изненаден што нема да се реализира посетата на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и...

Османи: Посетата на Лавров на Белград ќе го доведеше во прашање...

Под прашање било ставено дури и одржувањето на состанокот на Отворен Балкан во Охрид доколку се случеше посетата на рускиот министер за надворешни работи...

Петковски: Забраната за прелет на Лавров е политика

Мора да има политика. Целиот живот е организација на политика. Мислам дека ниту една земја нема да биде заобиколена во оваа ситуација. Ова е...

Имаме забрана за прелет на руски авиони, одлуките кои се носат...

Забранетиот лет на авионот со кој шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, требаше денес да пристигне во дводневна посета на Белград, нема поинаков третман...

Повици во Русија за сопирање на гасот за Македонија, Бугарија и...

На државите кои не дозволија прелетување на авионот на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров треба да им се прекине испораката на руски енергенси,...