Ознака: лавина

Бројот на загинати се искачи на 41, продолжува потрагата по исчезнатите...

Бројот на загинати во лавината во источниот дел на Турција се зголеми на 41, а екипите за спасување продолжуваат да ја пребаруваат областа во...

Петмина загинати во лавина во источна Турција

Најмалку пет лица загинаа, а две се пријавени како исчезнати во лавина што се случи во источна Турција, каде што беа затрупани возило и...

Шест лица загинаа во лавина во Индија

Четворица војници и двајца цивили загинаа денеска во лавина на глечерот Сиачен, на источниот крак на Хималаите и на надморска височина од околу 5.700...

Искусни алпинисти најверојатно настрадани во лавина во Канада

Тројца исчезнати алпинисти најверојатно настрадале во лавина во канадските Карпести Планини, соопшти денеска Ангенцијата за канадските национални паркови „Парк Канада“. Во списанија за планинарење се...

Спасени четворица од скијачите затрупани од лавина на швајцарските Алпи

Спасувачките екипи успеаја да спасат четворица од групата скијачи, кои вчера беа затрупани при одрон на лавина во близина на шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана. Како што...

Скијачи затрупани во лавина на швајцарските Алпи

Неколку скијачи се затрупани во лавина во шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана, соопшти денеска полицијата. Полицијата на кантонот Вале, каде што се наоѓа ски-центарот, на...

Во лавини на италијанските Алпи загинаа најмалку петмина скијачи

Најмалку петмина скијачи загинаа во лавини на италијанските Алпи, соопштија спасувачките служби. Припадници на спасувачките служби трагајќи за двајца британски и двајца француски скијачи, кои...

АМСМ: Лавина на патот Маврово-Дебар, сообраќајот се одвива по една лента

Поради лавина од снег сообраќајот на патот Маврово-Дебар се одвива наизменично по една коловозна лента. Од Авто мото сојузот на Македонија информираат дека лавината се...

Бугарска ПСС: Македонските скијачи се однесуваа неодговорно

Македонските туристи се однесуваа неодговорно, изјави за Радио „Фокус“ Емил Нешев, директор на Планинската спасувачка служба(ПСС), која синоќа од амбис на Пирин Планина извлече...

Тројца Германци загинаа во лавина во австриските Алпи

Тројца германски скијачи загинаа во лавина на австриските Алпи, а уште едно лице се смета за исчезнато. Телата на скијачите кои биле на возраст од...