Ознака: Лабуништа

Бектеши најави еднострано раскинување на пет договори за концесии на минерални...

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција информираше дека Владата на последната седница, по предлог на Министерството за економија донесе одлука за еднострано раскинување...

Жителите на Лабуништа повторно излегоа на протест

Жителите на струшкото село Лабуништа денеска излегоа на протест на локалниот пат Лабуништа - Боровец. На протестот беше посочено дека блокади ќе има и...

Жителите на Лабуништа повторно излегоа на протест

Жителите на струшкото село Лабуништа денеска излегоа на протест пред влезот на еден од каменоломите кои го обиколуваат селото. На протестот беше посочено дека...

Жителите на Лабуништа на предупредувачки протест

Како што информираат од еколошкото друштво „Натура Лаб“, жителите на Лабуништа утре во 15 часот ќе излезат на протест пред влезот на еден од...

Каменоломите во Лабуништа нема да работат, Бектеши најави одземање на концесиите

Министерот за економија Крешник Бектеши најави одземање на концесиите за работа на новиот каменолом во село Лабуништа, чие затворање го бараа жителите на овој...

Жителите на Лабуништа го кренаа гласот за затвoрање на каменоломите

Жителите на Лабуништа и околината го кренаа гласот. Природните убавини од подножјето на планината Јабланица се под закана. Од месноста Стрижак се снабдуваат со...