Ознака: кучиња

Кучиња ќе откриваат патници со ковид-19 на аеродром во Хелсинки

Дресирани кучиња со душкање ќе откриваат патници заразени со коронавирус на главниот меѓународен аеродром во Хелсинки, пренесува „Асошиејтед прес“. Овој експериментален метод за тестирање...

Кучињата-роботи станаа дел од бојното поле на иднината

Излегувајќи од авионите на Военото воздухопловство на САД, како дел од вежбата на американската армија во комбинација со роботи, четириножни робокучиња се појавија на...

Ким Јонг-ун нареди конфискација на кучињата-миленици

Севернокорејскиот диктатор Ким Јонг-ун нареди да бидат конфискувани кучињата- миленици во главниот град на земјата велејќи дека тие претставуваат западна „декаденција“ – но нивните...

На аеродромот во Дубаи воведени кучиња обучени за откривање на коронавирус

Аеродромот во Дубаи е меѓу првите во светот што воведе кучиња кои можат да го намирисаат коронавирусот. Здравствената администрација во Дубаи ќе им зема брис...

Обвинителката Ристоска ги пронајде двете кучиња

Обвинителката Ленче Ристоска, која денеска на социјалните мрежи напиша дека ѝ се украдени двете хаски, објави дека кучињата се пронајдени. https://www.facebook.com/lence.ristoska/posts/10220045031490318 - Астра е дома благодарение на...

Украдени кучињата на Ленче Ристоска

Обвинителката Ленче Ристоска на Фејсбук објави дека од нивниот семеен двор во тетовското село Лешок ноќеска им биле украдени две слепи сибирски хаски, кои...

Интересни факти за кучињата што треба да ги знае секој сопственик

Многу сопственици на кучиња веројатно мислат дека чуле сè за кучињата. Ви откриваме неколку факти за најдобриот пријател на човекот што можеби досега не...

Девојка искасана од кучиња во темнината на кејот на Вардар

На левата страна на кејот на реката Вардар, од страната на општината Гази Баба, во понеделникот вечер глутница кучиња нападнале девојка и ја искасале....

Кучињата се поинтелигентни од мачките

Животни Експерти од американскиот универзитет „Вандербилт“, кои го проучувалe количеството сива материја во мозокот на осум вида месојади (кучиња, мачки, ракуни, хиени, лавови, кафени мечки),...

Во Британија се тренираат кучиња за да го откријат коронавирусот

Истражувачите од Велика Британија се надеваат дека кучињата можат да бидат обучени за откривање на коронавирусот. Британската влада со половина милион фунти го финансира...