Ознака: кучиња скитници

Скопјани се жалат на комуналниот неред

Жителите на општината Гази Баба се жалат на расфрлано ѓубре, диви депонии, кучиња скитници, паркирање на јавни површини. Неодамна излегоа на протест за почист...

Кучињата скитници се множат, а се множат и тужбите

Според МВР, лани имало 404 пријавени случаи, а годинава само до септември има 428 каснати лица од кучиња скитници. Последниве три години се активни...

Нападите од кучињата скитници во Кичево не запираат

И покрај заложбите на локалната самоуправа во Кичево, конечно да го реши проблемот со кучињата скитници, барем засега проблемот не е целосно разрешен а...

Кучињата-скитници опасност за минувачите

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во текот на месец март годинава се пријавени 67 случаи на лица каснати од кучиња-скитници, и тоа...

Нападнати жена и дете од кучиња скитници во Кичево

Проблемите со кучињата скитници во Кичево никако да се надминат. Така деновиве по напад од кучиња скитници тешко настрадаа жена и 8 годишно-девојче. Нападот...

Сто и триесет кучиња-скитници чипирани во Кичево

Акцијата за решавање на проблемот со кучињата скитници, организирано започна во мај, и се спроведуваше до крајот на август, кога целосно беа потрошени средствата...

Десет напади од кучиња во последните два месеци регистрирани во Кичево

Иако дел од кучињата скитници во Кичево се кастрирани и чипирани а дел се еутанизирани, сепак нападите од овие кучиња не престануваат и во...

Бездомни кучиња деновиве често ги плашат жителите на Тетово

Деновиве жителите на Тетово се соочуваат со поголеми глутници на кучиња скитници кои се движат низ градските улици. Честите случаи на движење на бездомните...

Кучињата-скитници ги намножија тужбите, а градот не знае колку ќе плати

Проблемот со кучињата-скитници секој ден ги притиска скопјани, а на повидок никаде не се гледа решение. За бездомните животни градот нема ниту добра инфраструктура...

Шилегов: Проблемот со кучињата скитници е наследен, работиме на негово решавање

Постапката за легализација на стационарот „Вардариште“, кој е дивоградба, е пред општина Гази Баба и кога ќе заврши ќе можеме да почнеме со негова...