31.2 C
Skopje
17.9.2019 - 17:13

Ознака: куче

Mилениците дејствуваат како антистресна терапија

Секое куче, без разлика дали е мешано или од чистокрвна раса, може да дејствува како антистресна терапија на сопственикот. Сепак, за некои видови со...

Куче спасувајќи момче загина во пожар

Тригодишното куче Снупи стана херој во Словенија, откако во градот Равне спаси 13-годишно момче од пожар, но при тоа самото загина. Во пожарот што ја...

Земете го и вашето куче на планинарење

Кучињата секогаш се расположени за излет надвор од градот или за планинарење, но доколку одите на повеќедневно пешачење, треба да ги земете предвид и...

Куче влечело дел од човечка нога кај гробиштата „Бутел“

Во Полициската станица Чаир вчера околу 19:30 часот било пријавено дека на улицата „Боца Иванова“, на втората капија за влез на гробиштата „Бутел“,...

Прегледајте го сами вашиот миленик

Ако се сомневате дека кучето има некакви здравствени проблеми, најпрво посветете внимание на неговото однесување Секако дека ветеринарот знае најдобро, но некогаш едноставни прегледи на...

Кучето ќе пие повеќе вода ако му ја направите повкусна

За време на летните топли денови треба да му се понуди на кучето што е можно повеќе вода пред да излезе од дома, но...

За оставање куче во хотел за миленици потребни се 100 евра

Многумина што веќе се подготвуваат да заминат на летен одмор, а не планираат да ги понесат и своите миленици, имаат главоболки каде и кому...

Дете каснато од расно куче

Деветгодишно дете синоќа во Скопје било каснато од куче, при што добило видливи повреди на десната подлактица. Според полицијата, синоќа Г.Д. (41) пријавила дека околу...

Правилната активност на кучињата во ловот

Ниедно подобрување на активноста на ловџиското куче во ловот не се остварило прекуноќ. Ловџијата мора да биде стрплив и упорен во работата и во...

Куче спасено од фабрика за преработка на отпадни води

Двегодишен англиски мастиф е спасен во САД, откако беше пронајден заглавен во отпадот бво фабриката за преработка на отпадни води. Работникот на таа фабрика во...