Ознака: куче

Кривична пријава за малолетникот кој шутираше куче на игралиште

Полицијата поднесе кривична пријава за малолетникот кој шутираше куче на игралиште во Младо Нагоричане, Кумановско. Според информациите од МВР, СВР Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово,...

Куче во Хонгконг прв случај на пренос на коронавирусот од човек...

Експерти за здравствена заштита на животните соопштија дека куче кое е заболено од поблага верзија на коронавирус и се наоѓа во карантин во Хонгконг,...

Кучето Мечо малтретирањето во Скопје го замени за американски сон

Мечо речиси два месеци е во нашиот дом и се надевам оти многу скоро ќе биде вдомен во некое американско семејство, кое убаво ќе...

Животни – Казнувањето на кучето влијае врз неговото психичко здравје

Дресура на кучињата што вклучува казнување остава краткорочни и долгорочни ефекти врз нивното психолошко здравје, покажа неодамнешно португалско истражување. Методите, како што се карање...

Исто куче за четири часа каснало петмина гостиварци

По големиот број напади од страна на уличните кучиња во Гостивар, оштетените граѓани се едногласни и велат дека локалната, но и државната власт мораат...

Тагата на модерниот Хачико излажа многумина

Фотографијата од кучето кое лежи покрај една од жртвите во земјотресот во Драч, затрупана во урнатините, привлече големо внимание на социјалните мрежи, измамувајќи многумина...

Раси на кучиња што дејствуваат на луѓето како таблети за смирување

Секое куче, без разлика на расата, за својот сопственик може да биде како антистрес-терапија, а познато е дека и некои раси дејствуваат на луѓето...

Пет знака дека вашето куче е тажно и безволно

Тагата и безволноста кај кучињата можат да се откријат преку одредени знаци, и доколку се забележат навреме треба да се реагира за да му...

Инстаграм-апелот на Стариџ го врати Лучи дома

Поранешниот напаѓач на премиерлигашот Ливерпул, Даниел Стариџ, со интензивните повици на Инстаграм успеа да го врати дома своето куче Лучи, пренесе Еј-би-си њуз. Кучето од...

Ловџијата треба да му посвети внимание на своето куче

Често се случува младите и неискусни ловџиски кучиња да бидат заробени во вода и со тоа да бидат изложени на опасност, ако притоа ловџијата не...