-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 3:01

Ознака: куче

Луѓето што поседуваат кучиња биле помалку депресивни за време на пандемијата

Една нова студија сугерира дека поседувањето куче ублажило некои од негативните психолошки влијанија на пандемијата на ковид-19. Истражувачите од Сент Луис откриле дека оние...

Приведен маж од Струмица кој убил куче

Полицијата синоќа го привела Т.Г.(59) од Струмица затоа што со огнено оружје усмртил куче. По целосното расчистување и документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Првото куче од „Лајка“ отпатува во Чикаго

Заловено во Скопје, во населбата Новоселски пат, со трајно оштетување на окото и малтретирано од локалните жители, кучето Дарио замина во САД. По повеќе од...

Заштитете го вашето куче од каснување од крлеж

Кучињата се особено подложни на каснување од крлежи и на болести што тие ги пренесуваат, па затоа е потребно да се преземат сите мерки...

Принцот Ендру ѝ подари куче на кралицата

Британската монархиња, наводно, добила ново домашно милениче од својот син, принцот Ендру, и неговите ќерки, принцезите Беатрис и Евгенија. Шестнеделното куче од расата велшки корги...

Мало куче обесено во шума

На „Фејсбук“ страницата Шепасти Ентузијатси беше објавена вознемирувачка фотографија на која се гледа како мало куче виси обесено на дрво во шума во Демир...

Инцидентите со каснување го праќаат Мејџор на дополнителна дресура

Кучето на американскиот претседател Џо Бајден никако да се навикне на животот во Белата куќа. Мејџор, тригодишното куче од расата германски овчар, ќе биде...

Затворот во Шутка го вдоми напуштеното куче кое нападна деца во...

Германскиот овчар кој нападна деца во скопската општина Аеродром откако го помина хуманиот третман во „Лајка“, денес беше вдомен од страна на директорот Филип...

Чемп и Мејџор се преселија во Белата куќа

Кучињата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден влегоа во Белата куќа. Германските овчари Чемп и Мејџор во неделата официјално му се придружија на семејството...

Верно куче со денови го чекало сопственикот пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, каде што се лекувал неговиот сопственик. Женката по име Бончук, што на турски јазик...