24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 21:16

Ознака: Куршумли ан

Почна 8-то издание на „ПРО-ЗА Балкан“ во Куршумли ан

Во Куршумли ан со почитување на сите протоколи за организирање на настани, синоќа беше отворено осмото издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во...

Со настанот „Слеј се со тишината“ започна фестивалот „Македокс“

Фестивалското гнездо Куршумли ан нема да биде ставено во функција за филмските проекции од програмата на 11. издание на Фестивалот на креативен документарен филм...

Ќе се реставрира Куршумли ан, назначен е архитект кој ќе врши...

Споменикот на културата во старата скопска чаршија, Куршумли ан, ќе биде реставриран. Ова беше посочено денеска за време на посетата на објектот што ја...

Прикажан последниот филм на Гарванлиева „Тетовски самрак“

Во „Чифте-амам“ е отворена и фотоизложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, на која се прикажани портрети од сопружниците Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер,...

Почна десеттиот „МакеДокс“

Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите...

Семејството Држиќ и католичката заедница во Скопје

Според истражувањата, но и легендите што се познати, славниот комедиографот Марин Држиќ го посетил Скопје во 1547 год. и престојувал во „Куршумли-ан“. Како се...

Студентската програма на „Македокс 9“ вечерва со три филма

Во рамките на Студентската програма на „Македокс 9“, која содржи 13 филма и ќе трае до 22 август, вечерва во „Куршумли-ан“ ќе бидат прикажани...

Перформансот „Скопје-Варшава… со љубов виа Малух“ вечерва на „МакеДокс“

Со проекцијата на филмот „Над возможното“ (Полска, Германија, Финска) на Марта Прус вечер во Куршумли ан, во рамки на 9. МакеДокс ќе биде отворена...