8 C
Skopje
20.11.2018 - 19:15

Ознака: курц

Курц: ЕУ ќе биде целосна само со земјите од Западен Балкан

Австрија ги поддржува стремежите на земјите од Западен Балкан да станат членки на Европската унија(ЕУ), изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц по работната средба која...

Курц на работен ручек со премиерите од Западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц утре во Виена ќе организира работен ручек за премиерите на земјите од Западен Балкан и еврокомесарите за проширување и...

Лавров непријатно изненаден од шпионската афера со австрискиот офицер

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е „непријатно изненаден“ од веста дека поранешен австриски полковник е обвинет за шпионажа во полза...

Курц ја образложи одлуката за повлекување од Договорот на ОН за...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја образложи одлуката на Владата да се повлече од Договорот на Обединетите нации за миграција, откако вчера претседателот Александер ван...

Курц: ЕУ ќе биде комплетна со државите од Западен Балкан

Европска унија(ЕУ) ќе биде комплетна дури кога државите од Западен Балкан ќе бидат членки на Унијата, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц на Конференцијата...

Курц го поздрави договорот во македонскиот Парламент

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го поздрави постигнатиот договор во македонскиот Парламент, кој овозможи дветретинско мнозинство неопходно за почетокот на процесот на носење уставни измени,...

Курц: Се надевам на правилна одлука на граѓаните на референдумот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. -...

Курц-Макрон: ЕУ да направи сė Велика Британија да не си оди...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави денеска дека партнерите на Велика Британија во Европската унија би требало да направат сė што е во нивна моќ...

Курц: Турција да појасни за што е уапсен австрискиот новинар

Австриската Влада соопшти дека Турција треба да даде детали за апсењето на австрискиот новинар Макс Цирнгаст или да го ослободи. - Очекуваме Турција веднаш да...

Курц: Гласајте „За“ договорот и „За“ европска перспектива на Македонија (видео)

Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните...