15 C
Skopje
24.9.2018 - 4:14

Ознака: курц

Курц: Се надевам на правилна одлука на граѓаните на референдумот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември. -...

Курц-Макрон: ЕУ да направи сė Велика Британија да не си оди...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави денеска дека партнерите на Велика Британија во Европската унија би требало да направат сė што е во нивна моќ...

Курц: Турција да појасни за што е уапсен австрискиот новинар

Австриската Влада соопшти дека Турција треба да даде детали за апсењето на австрискиот новинар Макс Цирнгаст или да го ослободи. - Очекуваме Турција веднаш да...

Курц: Гласајте „За“ договорот и „За“ европска перспектива на Македонија (видео)

Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните...

Курц пристигна во Скопје (фото)

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска е во официјална посета на Република Македонија.  Тој заедно со австриската делегација беше свечено пречекан на платото пред Владата на...

Курц: Топло го поздравуваме Договорот меѓу Скопје и Атина

Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник...

Курц: Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ

Македонија има шанси да се приклучи кон ЕУ, откако вчера Скопје и Атина постигнаа договор за решавање на спорот за името, изјави денеска во...

Австрија затвора седум џамии и протерува неколкумина имами

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави дека во рамки на капањата за борба против „политичкиот Ислам“, Австрија ќе затвори седум џамии и ќе протера...

Курц : ЕУ треба да ги прекине преговорите со Турција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го повтори ставот дека Европската унија треба да ги прекине пристапните преговори со Анкара. - Критериумите за пристап повеќе не се...