24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 20:26

Ознака: курти

Курти во вербален напад на Гренел

Kосово Специјалниот претставник на претседателот на САД за преговори меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел, повторно негираше дека имало разговори за размена на територии меѓу...

Продолжува препирката меѓу Курти и Тачи

КОСОВО Институтот за јавно здравје на Косово објави дека во текот на завчерашниот ден во земјата се потврдени нови 15 случаи, кои по извршените испитувања...

Каков е концептот за интеграции на владата на Курти

Политичката јавност е поделена во ставовите за изборот на Блерим Река за министер за евроинтеграции во новата косовска влада, но едно од отворените прашања...

Курти и Мустафа без договор за претседателската функција

Преговорите за формирање на новата косовска влада меѓу Самоопределување и Демократскиот сојуз за иднината на Косово заглавија околу распределбата на местото претседател на државата....

Курти со услов за мини-шенген

Лидерот на Самоопределување Албин Курти, кој е најсериозен кандидат за нов премиер на Косово, во емисијата „Опен“ на Топ чанел, изјави дека има еден...

Објавени конечните резултати од изборите во Косово, Курти е победник

Централната изборна комисија на Косово ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа пред еден месец. Според конечните резултати, Албин Курти,...

Заев го прими во посета лидерот на „Самоопределување“ од Косово

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска го прими во посета претседателот на партијата „Самоопределување“ од Косово, Албин Курти. На средбата на која присуствуваа и пратениците...

Курти: Дијалогот со Белград ќе го водам јас, а не Тачи

Ако има доволно гласови во Парламентот, лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, рече дека ќе побара смена на претседателот на Косово, Хашим Тачи. -Најголемиот проблем...

Партиите на Курти и Мустафа заедно ќе ја формираат новата косовска...

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, по денешната средба со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа и кандидатката за премиерка од таа...

Курти: Во ЕУ не може да се случи национално обединување на...

Лидерот на Самоопределување и најверојатно иден премиер на Косово, Албин Курти, изјави дека во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците,...