Ознака: курди

Хаосот од инвазијата го оживеа стариот непријател

Турската инвазија на територијата под контрола на Курдите во северна Сирија предизвика страв за враќање на Исламска држава (ИД) откако пет милитанти избегаа од...

Илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање во Сирија

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска. Според Си-ен-ен во нападнатите области има...

Сојузниците се прашуваат кој е следниот што Америка ќе го остави...

Националната безбедност на Израел не зависи директно од тоа кој ја контролира границата помеѓу Турција и северна Сирија, која е оддалечена повеќе од 800...

Чекајќи ја инвазијата препуштени сами на себе

Курдските сили во Сирија апелираат дека судбината на десетици илјади осомничени борци на Исламска држава и нивните семејства е неизвесна, откако американската војска ненадејно...

Над 30 приведени на курдските протести во Турција

Протести во Турција поради владината одлука да смени тројца градоначалници во југоисточниот дел од земјата, каде што живеат Курди. Поради протестите полицијата употреби водени...

Безбедносните зони во Сирија услов за безбедна Турција

Ако не се воспостават безбедносни зони во северна Сирија и ако продолжат заканите кон Турција, ќе биде покрената воена операција, предупреди турскиот министер за...

Во Стразбур уапсени четириесетина курдски активисти

Околу 40 курдски активисти кои бараат ослободување на нивниот историски лидер Абдула Оџалан, затворен во Турција, беа уапсени во Стразбур, откако предизвикаа штета при...

САД не им должат ништо на сириските Курди

САД не треба во реалноста да создадат уште една курдска држава Испаничените неоконзервативци што сакаат да ја задржат Америка во војна со Сирија сметаат дека...

Започна повлекувањето на американските трупи од Сирија

Воената коалиција предводена од САД официјално го започна процесот на повлекување на трупите од Сирија, потврдија челните лица на армијата на САД, без да...

Чавушоглу: Операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу  денеска изјави дека воената операција против курдските Сили за заштита на народот (ЈПГ), која ја најави Турција...