Ознака: курди

Уапсени 20 лица во Грција поради тероризам

Грчката полиција за борба против тероризмот уапси повеќе од 20 лица во неколку рации извршени во Атина и заплени тешко оружје, вклучително и противтенковско...

Макрон би можел да биде спасител на изневерениот сојузник

Зарем Европа не е одговорна за судбината на еден од најдоверливите сојузници во борбата против Исламска држава (ИД)? Дали Европа не е нималку засегната...

Русија ќе помогне во разговорите за приклучување на СДФ кон сириската...

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Вершинин, изјави дека Русија е подготвена да помогне во разговорите меѓу Курдите и Дамаск за курдските единици...

Продолжуваат пресметките помеѓу курдските милиции и турските сили

Еден турски војник е убиен и петмина се повредени во сирискиот регион Рас Ал Аин по ракетен и минофрлачки напад на курдските милиции, соопшти...

Заврши топлото добредојде за чуварите на сириската нафта

Лидерката на сириските Курди Илхам Ахмед има неколку услови за Американците по годините на капитулирање кон нивните барања Сириските Курди загубија 11 илјади борци во...

Путин и Ердоган се договорија, Америка не се прашува

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се сретнаа во Сочи со заедничка агенда за разврска на осумгодишната граѓанска војна во...

Курдите: Турција не го почитува договорот за прекин на огнот

Командата на сириските Курди соопшти дека Турција не се придржува кон договорот за прекин на огнот и дека не ја прекинала опсадата на клучниот...

Зошто Курдите го плаќаат цехот за американските грешки?

Рамнотежата на моќта во сириската војна бргу се менува откако почна турската воена операција „Мирна пролет“ во североисточниот дел на Сирија воглавно населен со...

Изневерените Курди најдоа нов сојузник во американскиот непријател

Под закана од турските сили, милицијата што се бореше против Исламска држава склучи сојузништво со сириската влада поддржана од Русија Курдските сили кои долго време...

Протести на Курдите ширум Европа

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во Франција, Шведска, Грција, Германија,...