Ознака: Курдистан

ПКК нема намера да замине мирно од Ирак по победата над...

Се зголемуваат тензиите во регионот Курдистан во Ирак, каде што владини претставници ја критикуваа Курдската работничка партија (ПКК). Ваквата реторика и новиот безбедносен договор...

Жените што ги расчистуваат мините на Исламската држава не знаат за...

Исламската држава постави мини низ областа Синџар во Ирак, раселувајќи ја заедницата Језиди. Сега група жени го расчистува патот за враќањето на нивниот народ Зад...

Турската војска ќе спроведе воена операција во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека турската војска ќе спроведе операција источно од реката Еуфрат, во северниот дел на Сирија, во зоната под...