21.8 C
Skopje
6.6.2020 - 14:36

Ознака: курбан бајрам

Муслиманите го слават Курбан-бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците...

На аџилак заминаа 850 муслимански верници

Околу 850 муслимански верници изминатите два дена тргнаа за светите места во Мека и Медина, каде што ќе треба да ја добијат титулата хаџи....

Поделено курбанско месо за 2,3 милиони сиромашни луѓе

Одбележувајќи го муслиманскиот празник Курбан Бајрам, турската Фондација за хуманитарна помош (ИХХ) сподели курбанско месо за околу 2,3 милиони сиромашни луѓе во 103 земји...

Повеќе од два милиони верници на аџилак во Мека

Околу 2,4 милиони аџии во Мека денеска го почнаа ритуалот со фрлање камења кон Сатаната, на првиот ден на Курбан бајрам, празникот на принесување...

Истанбул не дозволи жртвување на животни во близина на Босфорот

Градските власти во Истанбул годинава не дозволија за Курбан бајрам да се колат животни во близина на морето. Со тоа, за првпат по подолго...

Опадна побарувачката за добиток за Курбан-бајрам

Сопствениците на стада овци што нудат дел од својот добиток за овој празник, велат дека оваа година интересот за купување е нешто помал Деновиве живоста...

Државниот врв со честитки за Курбан Бајрам

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев испрати писмо со честитки по повод празникот Курбан Бајрам до сите верници со исламска вероисповед во...

Македонскиот соживот го издржува бремето

Познавачите на состојбите велат дека Македонија продолжува да ја живее традицијата на меѓусебна почит, особено за време на религиски празници и покрај наметнатиот политички...

Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Верниците од муслиманската вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која...

Општина Гостивар определи локација за продажба на добиток за Курбан Бајрам

Локалната самоуправа во Гостивар определи локација на која ќе се продава добитокот за претстојниот празник Курбан Бајрам во градот. Сточарите и сопствениците на добиток,...