16.4 C
Skopje
25.4.2019 - 12:22

Ознака: Кум

„Казабланка“ и „Кум“ меѓу најдобрите оскаровски филмови

„Оскарите“ за најдобри филмови се доделуваат веќе девет децении, а во тоа време биле донесувани многу спорни одлуки, со кои не се согласувале баш...

Одржана традиционалната средба на скопјани со кумот и здравичарот на Бадник

Во пресрет на православниот Бадник, и денеска во месноста Говрлевска краста, на јужните падини на Водно, беше организирана традиционалната средба на скопјани со кумот...

Претставени бадникарскиот кум и здравичар

Одборот за традиционалната прослава на Бадник со Скопје на прес-конференција ги претстави кумот и здравичарот за годинава. За кум е избран бизнисменот Љупче Николовски,...

Кум без кумство

„Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе објави извадоци од книгата „Македонија не е Грција“ од турскиот автор Ердоган Ознал. Книгата е напишана врз...