4 C
Skopje
18.11.2018 - 1:08

Ознака: Куманово

Фонтани во Куманово потрошиле 30.000 метри кубни вода

Седум фонтани во централното градско подрачје во Куманово потрошиле 30 илјади кубни метри вода во периодот од март до ноември лани. Од јавното претпријатие „Водовод“...

Административците во Куманово во пензија одат три години подоцна

Во Куманово во последните десетина години стана масовна појава административните работници да одат покасно во пензија. Како од државните така и од општинските институции бладарение...

Полицијата апелира до угостителите да ги почитуваат законите

Кумановската полиција и секторот за инспекциски надзор и животна средина денеска на средба со угостителите и станбените домари од Куманово потсетија на почитување на...

Екипата на ФК Гоблен Јуниор од Куманово стана второлигаш

По пауза од десетина години Куманово благодарение на успехот на фудбалскиот клуб Гоблен Јуниор конечно доби свој второлигашки претставник со што...

ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово одбележа 65 години од постоењето

Eднo од најстарите училишта во Куманово, но и во државата ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово деновиве (23 мај) прослави голем јубилеј - 65 години...

Експлозија на бомба-кашикара во семејна куќа во Куманово

Дваесет и шестгодишниот М.Ц. од Куманово рано изутрината во полиција пријавил дека додека спиел слушнал детонација на терасата од првиот кат од сејмената куќа,...

Велемајсторот Георгиев ќе одигра симултанка во Куманово

Истакнатиот бугарски велемајстор (ВМ) Кирил Георгиев, утре, на Градскиот плоштад во Куманово, со почеток во 17 часот, ќе одигра симултанка на 20 табли. Симултанката,...

Во Куманово пуштена во употреба нова детска градинка “Детелинка”

Денеска во Куманово во зградата на поранешниот Пионерски дом кој се наоѓа во строгиот центар на градот беше пуштена во употреба нова детска градинка...

Градинката „Ангел Шајче“ од Куманово прослави 60 години од постоењето

Денеска во спортската сала во Куманово во присуство на неколку илјади посетители се одржа голема прослава со која што беа одбележани 60 години...

Три години од настаните во кумановската „Дива населба“

Денеска се навршуваат три година од оружената пресметка во кумановската „Дива населба“, која траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на...