15 C
Skopje
24.9.2018 - 2:21

Ознака: Куманово

Во Куманово се одржа шестата Меѓународна копаничарско-ликовна колонија „Етно Село 2018“

Денеска во угостителскиот комплекс Етно Село - Тимчевски кај Куманово заврши 6-тата традиционална меѓународна копаничарско-ликовна колонија на која што во изминатите седум дена десетина...

Во Куманово во учебната 2018/2019 година запишани 1159 првачиња

Според податоците од Инспекторатот за образование при општината Куманово во оваа учебна година се запишани 1159 првачиња, која што бројка е речиси идентична во...

Експлозија пред куќа во Куманово, нема повредени

Кумановецот А.Д.(30) изутрината во 3.20 часот во СВР Куманово пријавил дека слушнал детонација од експлозивна направа пред капијата од неговата куќа. - Излезено е на...

Аган Сулимани – фудбалска надеж на Куманово

Аган Сулимани (12) првпат почнал да игра фудбал кога имал девет години и со својот голем фудбалски талент. За нецели четири години успеа да...

ООУ „Бајрам Шабани“ од Куманово засилено се подготвува за новата учебна...

Раководството на основното училиште „Бајрам Шабани“ од Куманово во пресрет на новата учебна година, и покрај летниот распуст кој е во полн ек, засилено работи...

Старите лица од Куманово до 20 август може да бараат помошници

Старите и изнемоштени лица од Куманово може да се пријават на повикот и да побараат асистенти кои ќе има помагаат во извршувањето на секојдневните...

Пролонгиран рокот за изградба на пругата Куманово-Бељаковце

За година и половина се пролонгира рокот за изградба на железничката пруга Куманово-Бељаковце, која, како што информира денеска директорот на ЈП МЖ Инфраструктура Ирфан...

Работник почина во несреќен случај во фабрика во Куманово

Работник почина откако утрово бил погоден во градите од метално парче од алат со кој работел во Фабриката за заварени цевки и профили во...

Тројца осомничени за бомбата фрлена во двор од куќа во Куманово

СВР Куманово поднесе кривична пријава против три лица во врска со случајот со фрлената експлозивна направа во двор од куќа во Куманово на 27...

Изгоре жена во Куманово

Седумдесет и едногодишна жена загина во пожар што синоќа избувнал во нејзината куќа во кумановското село Доброшане. Како што е наведено во полицискиот билтен, синоќа околу 20.40...