10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:53

Ознака: Култ

Култот кон ликот на Ким Јонг-ун се негува меѓу диктатурата и...

Автор: Даг Бендоу Нешенел интерест Северна Кореја несомнено е посебна. Ако ништо друго, барем нејзините докажани постигнувања се еднакви на лажните руски достигнувања кои Павел Чеков...

Успеа да убеди стотици да ја следат на Фиџи, но не...

Лидерката и основачка на култот кој проповедаше дека доаѓа крајот на светот, доби шестгодишна казна затвор за држење на нејзините следбеници како заробеници на...

Прво истражување на култот кон светите мошти во науката

Во македонската наука култот кон моштите на светителите, но и воопшто, на христијанските реликвии што се чуваат или се однесени од нашата земја во...

„Господарот“ Октар и неговите „маченца“ ја скокоткаат јавноста

Турската јавност деновиве е преокупирана со приказната за контроверзниот Аднан Октар (62) познат и под псевдонимот Харун Јахја, инаку водач на еден од најозлогласените...