Ознака: културно наследство

Заеднички проект на Битола и Пустец за зачувување на културното наследство

Проектот „Смарт кул туризам” денеска беше потпишан меѓу општините Битола и општина Пустец, Албанија. Со потпишувањето на договорите беше означен почетокот на имплементацијата на проектот...

Украдени археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 61-годишник од Тетово, поради сомнение дека украл археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство. При полициски претрес...

УНЕСКО ја додаде тајландската масажа на листата со културно наследство

Традиционалната тајландска масажа со која се истегнуваат и крцкаат коските на грбот сега е дел од листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на...

Културното наследство на Венеција најзагрозено

Културните установи и уметнички манифестации во Венеција, вклучувајќи го и 58-то Биенале на уметноста, привремено беа затворени поради последиците од исклучително лошото време и...

Планот за заштита на охридскиот регион предвидува зонирање и забрана за...

Во Охрид и Струга вчера беа презентирани деталите содржани во Нацрт-планот за управување со природното и културното наследство во охридскиот регион и Стратегиската оцена...

Скопскиот акведукт заборавен од луѓето, но не и од природата

Поминаа речиси две години откако се случи чистењето на ѓубрето околу скопскиот акведукт по повод доаѓањето на премиерот Зоран Заев и тогашниот министер за...

Скопјанец уапсен на Деве Баир со возило полно со стари монети...

Скопјанец бил уапсен на Дебе Баир со возило во кое имало артефакти. Како што информира полицијата, вчера околу 13 часот на Граничниот премин „Деве...

Што сведочат златните маски од Требениште?

Заедничко културно наследство, но различни патишта на етногенезата На изложбата по повод 100 години од откривањето на некрополата Требениште, првпат речиси во целина беше претставена...

Хрватска го призна есперанто за културно наследство

Годинава Министерството за култура на Хрватска (канцеларијата за заштита на културното наследство) го впиша јазикот есперанто во регистарот на хрватското културно наследство со образложение...

Туристичкиот брод што ја прелеа венециската чаша

Туристичкиот брод „Опера“, кој на 2 јуни изгуби контрола во близина на центарот на Венеција, стана сензационална вест која го обиколи светот, а би...