15.7 C
Skopje
20.6.2019 - 5:29

Ознака: култура

Македонија и Бугарија потпишаа Програма за соработка во областа на културата

Министерот за култура на Република Македонија, Асаф Адеми и неговиот бугарски колега, Боил Банов денеска во Софија потпишаа Програма за соработка. Овој билатерален документ, како...

Промоција на книгата „Мојот храм е внатре во мене“ од Марта...

По романот „Разголена душа“, Марта Димитров вечерва ќе ја промовира својата втора книга и тоа поезија под наслов „Мојот храм е внатре во мене“. Оваа...

ЦК „Трајко Прокопиев“ ја промовира културата во Куманово

Со доаѓањето на чело на новото раководство на центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, работите во оваа институција тргнаа по нагорна линија. Кумановци...

На „Евровизија“ како БЈРМ, на Берлинале како Македонија

Луѓето од културата се надеваат дека ќе се смени само името на државата, но не и атрибутот „македонски“, и оттука дека ќе останат македонски...

СКРМ стана репрезентативен синдикат за вработените во културата

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) официјално стана репрезентативен синдикат, кој ги застапува правата на вработените во областа на културата. Од министерката за...

Џим Мун ја афирмираше македонската култура

За уметникот од Северна Каролина, кој почина на почетокот од 2019 година, деновиве пишуваат и сликарот Сергеј Андревски, биографката и фотографка на Мун, Ким...

Пловдив и официјално е европска престолнина на културата за 2019-та

Бугарскиот град Пловдив викендов што измина и официјално стана европска престолнина на културата за 2019 година. Прогласувањето беше на 12 јануари, при што на...

Вечер на српски уметници на „Охридско лето“

Концертот во „Григор Прличев“ е посветен на починатиот охридски градоначалник Јован Стојаноски Во центарот за култура „Григор Прличев“, во Охрид, вечерва, со почеток во 19...

Успешно завршена „Европската година на културното наследство 2018“

Управата за заштита на културното наследство укажа дека во земјава лани се реализирани 15 од 19-те активности, како и четири меѓународни Во рамките на програмата...

Објавен нов број на „Стремеж “

Новиот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ деновиве излезе од печат. Го издава ЦК „Марко Цепенков“-Прилеп, со поддршка од Министерството за...