14.9 C
Skopje
19.9.2019 - 2:38

Ознака: култура

Историјата како култура и варварство: европскиот идентитетски геноцид над Македонците

Е, тоа софистицирано западно варварство под маската „демократија“, „мир“, „хуманизам“ дојде со полн деструктивен интензитет и кај Македонците со силеџиското преименување под варварски диктат...

Дали знаеме кои сме

Фељтон КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА (1) Во ова зовриено буре барут наречено Балкан секој од секого краде, а сите заедно ја обвинуваат Македонија. Велат историјата ја...

Изложба на Сандра Блажева во рамките на „Меѓународната ликовна колонија Михајлово...

Јубилејната 25-та по ред „Меѓународна ликовна клонија Михајлово-Кавадарци 2019“ на која годинава учествуваат педесетина ликовни уметници, беше отворена на традиционален начин со ликовната изложба...

Зошто популизмот бележи подем?

Културата или економијата? Ова прашање опфаќа голем дел од дебатата за современиот популизам. Дали претседателскиот мандат на Доналд Трамп, брегзит и подемот на десничарските...

„Блендер“ – фестивал за децентрализирана култура

Фестивалот за децентрализирана култура - „Блендер“, ќе се одржи на неколку локации во Скопје, од 13 до 15 јуни. Целта на овој проект е...

На францускиот Лил секое вложено евро му донесе 6 до 8...

Што добиваат градовите од титулата „Европска престолнина“ Веќе неколку децении, Европа низ културата ги поврзува народите на Стариот Континент во вистинско семејство. Токму желбата за...

Нивелирањето на платите во културата без критериум

Уравниловката во културните институции, или нивелирањето на платите, на која се согласи актуелната власт, претставува една од нивните поголеми грешки во работењето. Таа, сама...

Изложба на уметнички фотографии „Будимпештански приказни“ во Кавадарци

Во рамките на низата културни настани кои во повеќе македонски градови ќе се случуваат како дел од пошироката Унгарска културна сезона“ во регионот вечерва...

Скриениот трезор на Кавказ

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА Многуте сличности со Македонија, но и богатата историја и култура, преубавата природа, како и сплет на некои поволни околности,...

Порамнување на платите во културата по завршување на изборите

Министерството за култура соопшти дека направило анализа на потребните средства за порамнување на платите на вработените во установите од областа на културата по дејности,...