Ознака: куба

Новиот кубански Устав ќе гарантира право на приватна сопственост

Кубанските комунистички власти почнаа да го дистрибуираат во јавност текстот на новиот предлог Устав, во кој се предвидува гарантирање на правото на приватна сопственост,...

Куба преку уставни промени воведува функција премиер

Куба објави нови детали за плановите за реформа на Владата, судството и економијата, со уставни промени кои националното собрание треба да ги одобри овој...

Потврден нов случај на мистериозната болест на Куба

Медицинските тестови потвдрија дека уште едно лице вработено во Амбасадата на САД во Хавана е погодено од „мистериозен здравствен инцидент“ на Куба, соопшти Стејт...

Илјадници евакуирани во САД и Куба поради бурата Алберто

Илјадници жители на американската држава Флорида се евакуираа заради субтропската бура Алберто, кој се движи на север преку Мексиканскиот Залив. Метеоролозите предупредија дека бурата може...

Почина една од трите преживеани патнички на кубанскиот авион

Почина една од трите преживеани патнички на авионската несреќа, што се случи минатата недела на Куба, со што бројот на жртвите се искачи на...

Куба формира специјална комисија за утврдување на причините за авионската несреќа

Кубанскиот претседател Мигел Диаз-Канел изјави дека е формирана специјална комисија која ќе ги утврди причините за авионската несреќа во која загинаа најмалку 110 лица. Истражувачите...

Најмалку 110 загинати при падот на кубанскиот авион

Најмалку 110 лица загинаа денеска при уривање на авион од типот „Боинг 737-200“, набрзо по полетувањето од хаванскиот аеродром „Хозе Марти“. Како што јави ДПА,...

Голем број жртви при падот на кубанскиот патнички авион

Авион од типот „Боинг 737-200“ на компанијата „Кубана де Авиасион“ со 104 патници и членови на екипажот се урна денеска набрзо по полетувањето од...

Се урна кубански патнички авион, има жртви

Авион од типот „Боинг 737“ на компанијата „Кубана де Авиасион“ се урна денеска набрзо по полетувањето од хаванскиот аеродром „Хозе Марти“. Како што јави Си-Ен-Ен,...

Низ улиците на Хавана

Американскиот фотограф Мајкл Мејерс ги прикажа убавините на Хавана во текот на неговото патување низ Куба, сликајќи го градот низ различни периоди од денот.