Ознака: куба

Се урна воен хеликоптер во Куба, загинаа пет члена на екипажот

Сите пет члена на екипажот загинаа кога се урна кубански воен хеликоптер во планинска област на истокот на земјата, објави владата. Револуционерните вооружени сили на...

Куба се надева дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината...

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина против коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на...

САД воведоа нови санкции за Куба

САД ги заострија санкциите кон Куба, додавајќи на списокот компанија која ги обработува странските дознаки за Кубанците, објави американскиот државен секретар Мајк Помпео. Кубанската компанија...

Наскоро клинички тестирања на кубанска вакцина против коронавирус

Клиничките испитувања за потенцијалната кубанска вакцина против ковид-19 ќе почнат следната недела, а резултатите од тие тестови ќе бидат достапни во февруари следната година. Според...

Уметницата што беше во Скопје, Тања Бругера, уапсена во Куба

Уметницата, која активно го критикува кубанскиот режим, е бранителка на правата на уметниците и се бори против цензурата. Таа ја покажа својата поддршка на...

Поради ембаргото во Куба не може да пристигне медицинска помош

Кубанските власти соопштија дека испораката на помош со цел да се спречи ширењето на епидемијата на коронавирус, испратена од Џек Ма, најбогатиот човек во...

Кубанскиот „чудотворен лек“ се бори против заразата, наспроти санкциите

Куба ги мобилизираше здравствените работници со цел да помогне во борбата против коронавирусот благодарение на „чудотворниот лек“ што е популарен назив за Интерферон Алфа-2Б...

Куба го именува првиот премиер по повеќе од четири децении

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел го прогласи првиот премиер на државата по повеќе од 40 години, Мануел Мареро Круз. Мареро, архитект по професија, беше министер за...

Таен договор меѓу Куба и Катар за лекарските мисии

Повеќето пари што ги заработуваат кубанските лекари во Катар завршуваат назад во Куба, во согласност со еден таен договор меѓу двете држави Пред влезот на...

Се наѕира нова кубанска криза?

Вашингтон и Москва водат нов индиректен судир, овој пат преку Куба и Венецуела. Обвинувањата, заканите и потезите на суперсилите опасно го туркаат светот кон...