Ознака: куба

Мигранти од Куба пронајдени во возило во Гевгелија, приведен е возачот

Синоќа во 21.30 часот во близина на фабрика на улицата 7 Ноември во Гевгелија полициски службеници го привеле К.С.(63) од Велес, кој управувал патничко...

Искрата е запалена, нема враќање назад

Кубанскиот дисидент Гилјермо Фарињас (59) кој помина долги периоди во затвор каде што штрајкуваше со глад, кажа дека не може да им поверува на...

Властите на Куба забранија пристап до социјалните мрежи

Кубанските власти забранија пристап до социјалните мрежи, вклучувајќи ги „Фејсбук“ и „Вацап“, беше објавено денеска од глобалната компанија за следење на Интернет „Нет Блокс“,...

Илјадници Кубанци излегоа на улиците, барајќи оставка од претседателот

Илјадници Кубанци излегоа на улиците низ целата земја во неделата и побараа оставка од претседателот Мигел Дијаз-Канел, извикувајќи „слобода“. Протестите избувнаа заради најтешката економска криза...

Кубанска вакцина против коронавирус покажа ефикасност од 92,28 проценти

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа ефикасност од 92,28 проценти....

Кубанците имаат поголеми грижи од заминувањето на Кастро

Иако веста за заминувањето на Раул Кастро од власт предизвика големо внимание во светската јавност, објавата за крајот на ерата на семејството Кастро по...

Куба очекува историска промена со крајот на ерата на семејството Кастро

Раул Кастро сигурно имаше визија за економската и политичка транзиција на Куба кога пред три години објави дека ќе се повлече од лидерската функција...

Куба не чека на никого за вакцини

Додека некои земји се обидуваат да купат вакцини против ковид-19 или чекаат на донации од побогатите држави, Куба самата тргна на херкулски подвиг и...

Европратениците бараат смена на амбасадорот на ЕУ во Куба

Шеснаесет членови на Европскиот парламент побараа од министерот за надворешни работи на ЕУ, Џозеп Борел, да го смени амбасадорот на ЕУ во Куба, Алберт...

Кубанската вакцина против ковид-19 влезе во третата фаза од испитувањата

Исцрпувачките санкции и лошата економска состојба не ја спречија Куба да стане можен кандидат во трката за вакцина против ковид-19, која во моментов влегува...