0 C
Skopje
19.1.2019 - 18:19

Ознака: куба

Куба отфрли уставен амандман за легализација на истополови бракови

Куба го отфрли амандманот на новиот Устав кој ќе го отвореше патот за легализација на истополовите бракови, во знак на „почит кон различните мислења“. Комисијата...

Кубанците од денеска имаат мобилен Интернет

Кубанците од денеска ќе имаат пристап до интернет преку своите мобилни телефони, соопшти државната телекомуникациска компанија Етекса, што е пресврт во земјата чија поврзаност...

Кубанските лекари почнаа да го напуштат Бразил по укинувањето на билатералниот...

Првата група од вкупно неколку илјади кубански лекари вчера си замина од Бразил, откако критиките на новиот бразилски претседател Жаир Болсонаро ја натераа кубанската...

ОН повикаа на укинување на американското ембарго за Куба од 1962...

Генералното собрание на ОН речиси едногласно усвои Резолуција со која се повикува на укинување на американското ембарго за Куба што е на сила од...

Русија осомничена за здравствените проблеми на американските дипломати на Куба

Русија е главниот осомничен во истрагата спроведена од американските разузнавачки агенции за мистериозното заболување на персонал во Амбасадите на Куба и во Кина, објави...

Кубанците почнуваат разговори за Нацрт-уставот со кој се признава приватната сопственост

Кубанците денеска почнуваат да разговараат за новиот Нацрт-устав, во кој не се споменува комунистичката држава, се признава правото на приватна сопственост и отвора пат...

Новиот кубански Устав ќе гарантира право на приватна сопственост

Кубанските комунистички власти почнаа да го дистрибуираат во јавност текстот на новиот предлог Устав, во кој се предвидува гарантирање на правото на приватна сопственост,...

Куба преку уставни промени воведува функција премиер

Куба објави нови детали за плановите за реформа на Владата, судството и економијата, со уставни промени кои националното собрание треба да ги одобри овој...

Потврден нов случај на мистериозната болест на Куба

Медицинските тестови потвдрија дека уште едно лице вработено во Амбасадата на САД во Хавана е погодено од „мистериозен здравствен инцидент“ на Куба, соопшти Стејт...

Илјадници евакуирани во САД и Куба поради бурата Алберто

Илјадници жители на американската држава Флорида се евакуираа заради субтропската бура Алберто, кој се движи на север преку Мексиканскиот Залив. Метеоролозите предупредија дека бурата може...