22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 17:36

Ознака: Крушево

Шумочувари од Крушево нападнати со пила

Вчера околу 10.30 часот на место викано „Чешма“ во Крушево, полициски службеници од ОВР Крушево ги лишиле од слобода Б.К.(53) и неговиот син В.К.(21),...

Најмногу снег во Ѓуриште и во Крушево

Најмногу снег утрово има во Ѓуриште – 17 сантиметри и Крушево-15. Снежна покривка има и во Тополчани, Маврови Анови, Претор, Попова Шапка, Берово, Битола, Прилеп,...

Две лица се обиделе да силуваат девојка во Крушево

Дваесет и тригодишна девојка од Крушево вчера во полицијата пријавила дека Џ.К.(48) од село Врбоец, Крушевско и З.К.(31) од село Кривогаштани, Прилепско, се обиделе...

Приведен професор откако мајка пријавила дека сакал да ја силува ќерка...

Вчера во 10.30 часот во Полициската станица Крушево, 42-годишна жена од Прилеп пријавила дека во средно училиште во Крушево Д.К.(54), професор во училиштето, се...

Во Крушево нема ниту еден заразен од коронавирус

Крушево моментно е единствениот град во Македонија во кој не се бележи ниту еден активен случај на коронавирус. Од почетокот на пандемијата во Крушево од...

Тоше Проески по 13 години доби достојно спомен обележје во Крушево

Премиерот Зоран Заев, заедно со градоначалникот на Крушево, Томе Христоски присуствуваа на откривање на спомен обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на...

Милевски: Крушево станува центар за авантуристички туризам

Заврши реконструкцијата и доградбата на полетувалиштето за параглајдеристи во Крушево, како еден од најголемите туристички потенцијали за авантуристички туризам во Пелагонискиот регион и во...

Спортската сала со ново партерно уредување

Крушево Спортската сала во Крушево полека добива ново партерно уредување. Сега салата има и патека што води до карпата за искачување, а просторот се оспособува...

Да се биде достоен на Илинден

Идеалите и вредностите на Илинден никако не се поразлични од основните светски вредности за слобода, правда, праведност, демократија... Во секој исчекор спрема светот, Македонија...

Мисовски: Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна...

Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна иднина, изјави потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, кој ја претставуваше собраниската делегација на Мечкин...