13 C
Skopje
17.2.2019 - 17:30

Ознака: Крушево

Христоски: Крушево е најтранспарентна општина со зголемен број туристи

Крушево бележи зголемена туристичка понуда, поголема транспарентност и повеќе инфраструктурни зафати за нешто повеќе од една година, констатираат во крушевската локална самоуправа, а пренесува...

Крушево ќе го одбележи 38-от роденден на Тоше

Со почит и свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште на Гумење и со повеќе манифестации Крушево в петок, на 25 јануари, ќе го одбележи...

Зимско издание на фестивалот „Кога си во Крушево“

Од 8 до 10 февруари во Крушево ќе се одржи фестивалот „When in Krusevo“ („Кога си во Крушево“). Ова е зимско издание на фестивалот по...

За Божиќ чекор подалеку од реалноста

За сите што се расположени за поинакви празници Десет магични места во Македонија Многумина сакаат божиќните празници да ги поминат во пријатна и топла атмосфера, чекор...

Најстудено утрово во Крушево и Маврово

Во Македонија утрово најстудено било Крушево и Маврово каде се измерени -6 степени целзиусови, потоа Берово, Прилеп, Тополчани, Пожаране -4, и во Куманово, Охрид,...

Маратонците 11-ти пат трчаа во чест на Тоше Проески

Денеска напладне на плоштадот во Крушево треба да пристигнат маратонците, кои во чест на Тоше Проески го истрчаа маратонот од Нова Градишка до неговиот...

Во чест на Тоше, од Нова Градишка до Крушево на велосипед

Четворица велосипедисти, почитувачи на името и делото на Тоше Проески, денеска пристигнаа во Крушево по повеќе од 900 километри поминати на велосипед во чест...

Ќе се реставрира вечното почивалиште на Тоше Проески во Крушево

Општината Крушево денеска ќе почне со активностите за изработка на проект за изградба на достоен вечен дом на Тоше Проески на Гумење. Крушевскиот градоначалник...

Прилепското обвинителство истражува како дошло до судирот во кој настрадаа двајцата...

Ќе се изврши обдукција и вештачење за да се утврдат причините за смртта на двајцата параглајдеристи кои вчера починаа по трагедијата која се случи...

Двајца параглејдаристи загинаа во Крушево

Двајца парагледаристи загинаа при несреќен случај кај Мечкин Камен во Крушево, соопшти полицијата. Според истиот извор, вчера во 12.30 часот дошло до судир во воздух...