12.1 C
Skopje
13.11.2019 - 9:19

Ознака: криумчарење

Уценувани, тепани и измачувани мигранти во куќа во Македонија

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Лицата, еден македонски и тројца пакистански државјани...

Две лица од Радовиш шверцувале мигранти

На автопатот Скопје – Велес, во раните утрински часови полицијата уапсила криумчари на мигранти, од кои едниот бил на возраст од 25 години, а...

Приведен маж од Крушево за криумчарење на мигранти

Триесет и шестгодишен маж од Крушево бил приведен вчера поради криумчарење на мигранти. Како што соопшти МВР, на автопатот Куманово-граничен премин Табановце полициски службеници забележале...

Притвор за македонски државјанин кој криумчарел мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, македонски...

Притвор за скопјанец кој во комбе криел 33 мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Север, преку СВР Куманово, поднесе кривична пријава против А.А.(26) од скопското село Љуботен, поради постоење основи на сомнение за...

Балканската мафија стои зад пратката кокаин од 2,2 тона запленета во...

Перуанската полиција заплени рекордни 2,2 тони дрога на брод чија цела посада била од Црна Гора. Како што пренесуваат црногорските медиуми, бродот „Карлота“ кој...

Притвор за Бугаринот кој се обиде да шверцува мигранти на Табановце

Судот му определи 30-дневен притвор на бугарскиот државјанин кој се обиде да шверцува мигранти преку граничниот премин Табановце. Царински службеници при преглед на товарно возило...

Државјани на Непал се криеле во возило, откриени на ГП „Богородица“

На Граничниот премин „Богородица“ за влез во земјава било пријавено патничко возило со португалски регистарски ознаки, управувано од К.С.(38) од Непал. Полицијата соопшти дека при...

Поднесен обвинителен акт и обвинителен предлог за две лица за криумчарење...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт до Основниот суд Скопје 1 против едно...

Дарко Шариќ осуден на 15 години затвор

Специјалниот суд во Белград денеска го осуди Дарко Шариќ на повторената постапка на 15 години затвор поради организирање криумчарење на кокаин. Шариќ е осуден на...