Ознака: крит

Голем пожар зафати позната плажа на Крит

Голем пожар избувна на познатата плажа Превели на грчкиот остров Крит во близина на шума со палми. Во гаснењето на пожарот се ангажирани 60 пожарникари...

Силен земјотрес го погоди Крит

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Крит. Според податоците на сеизмолозите, епицентарот на потресот е лоциран на длабочина...

Спасени триесетина мигранти во близина на грчкиот остров Крит

Најмалку 30 бегалци и мигранти, биле спасени источно од грчкиот остров Крит, откако потонал бродот во кој што се превезувале, објави грчката новинска агенција...

Нов силен земјотрес во морето кај Крит

Земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рихтеровата скала се случил синоќа јужно од грчкиот остров Крит. Епицентарот на земјотресот бил во морето, на 108...

Нов земјотрес во морето кај Крит

Земјотрес со јачина од 4,5 степени го погоди денеска грчкиот остров Крит, што е втор силен земјотрес во регионот во последните две недели. Епицентарот на...

Во рок од еден час, три силни земјотреси во морето кај...

Три силни земјотреси во рок од еден час се случија во морето во близина на Грција. Прво, нешто пред 15 часот, земјотрес со јачина од...

Силен земјотрес ја погоди Грција

Силен земјотрес ја погоди и Грција изутринава со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е близу Крит, со јачина од...

Иранскиот танкер наместо кон Турција, се најде во водите западно од...

Иранскиот танкер кој се наоѓа во центарот на конфликтот меѓу Вашингтон и Техеран веќе не е на пат кон Турција, покажуваат најновите податоци на...

Вонредна состојба на Крит поради поплави и обилни дождови

Источниот дел на Крит викендов го зафатија обилни дождови во кои се поплавија градовите Иерапетра и Ситиа, по што е прогласена вонредна состојба. Службите за...

Шумски пожар на Крит

Шумски пожар избувна попладнево на грчкиот остров Крит, во планинскиот регион меѓу местата Схинокапсела и Маврос Колимбос. Како што соопшти раководителот на противпожарната служба на...