Ознака: критика

Рама ја критикува Европската Унија: Го оставивте Балканот без вакцини

Албанскиот премиер, Еди Рама, повторно ја критикува Европската Унија поради вакцинирањето против коронавирусот и истакна дека Европската Унија го оставила Балканот без вакцини. Рама на...

САД остро ја обвинија Турција за поттикнување на тензиите во источен...

САД соопштија дека силно ја осудуваат најавата на Турција дека ќе испрати брод за сеизмички испитувања во источен Медитеран. САД ја обвинуваат Анкара за поттикнување...

„Тајните места на Скопје“ ја доби наградата за ликовна критика

Проектот се осврнува на ургентната потреба од документирање, мапирање и архивирање на современото модерно уметничко наследство: скулптури, објекти, мурали, мозаици, витражи и сл., поставени...

Критиката и непоправливото

Скици за човекот Парадоксално, уметниците не научија меѓусебно да се помилуваат партиски. Кога еден ешалон уметници „блиски до некоја власт“ ќе биде сменет од каква...

Обама ја критикува Белата куќа: Апсолутна катастрофа, не знаат што прават

Поранешниот американски претседател Барак Обама повторно ја критикуваше Белата куќа поради начинот на кој управува со актуелната криза. Тој оцени дека многумина во администрацијата не...

Меркел остро ги критикуваше дискусиите за ублажување на мерките во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска остро ги критикуваше дискусиите што се појавија низ Германија за ублажување на рестриктивните мерки воведени за ограничување на ширењето...

Кинески доктор со критика до Италијанците: Карантинот не се почитува, уште...

Бројот на починати во Италија го надмина бројот на жртви во Кина од каде што се прошири вирусот ковид-19 на крајот на декември минатата...

„Зајакот Џоџо“ – критика на слепиот нацизам преку очите на 10-годишно...

Иако „оскарите“ се веќе зад нас, љубителите на добриот филм сѐ уште ги коментираат, а најверојатно и ќе продолжат да ги дискутираат филмовите што...

Ердоган му порача на Макрон да ја преиспита својата мозочна смрт

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска жестоко го нападна својот француски колега, Емануел Макрон, кој неодамна оцени дека НАТО е во состојба на мозочна...

„Медена земја“ и Атиџе наградени од критиката во САД

Документарниот филм „Медена земја“ освои две награди „избор на критиката за документарци“ во САД, кои беа доделени во Њујорк. На режисерите Тамара Котевска и...