11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 10:22

Ознака: Кристијан Тимоние

Димитров: Новата методологија ќе придонесе за интеграција во ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, се сретна со амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние. Димитров му се заблагодари на францускиот амбасадор во...

Тимоние: Извештајот на ЕК и методологијата се охрабрувачки за старт на...

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, денеска го прими амбасадорот на Република Франција во нашата земја Кристијан Тимоние. Амбасадорот Тимоние на средбата рече дека Франција со...

Заев-Тимоние: Законот за Јавно обвинителство е дополнителен арумент пред ЕУ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорот на Франција во земјава,...

Спасовски – Тимоние: Македонија се движи во вистинска насока

Македонија многу постигна на домашен и на меѓународен план и се движи во вистинската насока во однос на интеграциите, било констатирано на вчерашната средба...

Тимоние на прием кај Спасовски: Да нема застарување на случаи

Премиерот Оливер Спасовски денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, кој му упати честитки на Спасовски поради назначувањето на чело на...

Владеењето на правото има централно значење за Франција и за сите...

ИНТЕРВЈУ СО ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР, КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ Франција изминатиов период е во фокусот на домашната јавност по блокадата за одредувањето датум за почеток на пристапните преговори...

Тимоние во Кичево се запозна со проектите во општината

Амбасадорот на Франција во земјава Кристијан Тимоние, се сретна со градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари, од кого доби целосна информација за состојбите во општината...

Тимоние ќе го образложи новиот пристап кон проширувањето на ЕУ

Најавениот нов пристап кон проширувањето на Европската Унија – идеи и предизвици, ќе биде тема на денешната седница на Националниот совет за евроинтеграции. Се очекува...

Тимоние: Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО до крајот на...

Франција до крајот на годината ќе го ратификува Протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Тој одговарајќи на новинарско прашање по комеморацијата...

Тимоние: Добри вести ќе има ако до мај испорачаме и ние...

Процесот на ревизија на Европската Унија постои и, доколку се дадат позитивни точки до мај и од ваша и од наша страна, мислам дека...