21 C
Skopje
20.9.2018 - 11:41

Ознака: кристијано роналдо

К. Роналдо прв играч со над 30 години со трансфер од...

Неговиот трансфер од Реал Мадрид во Јувентус за 117 милиони евра (сума според трансфермаркт) е четвртиот најскап во историјата на фудбалот Португалецот Кристијано Роналдо и...

Даноците го водат Роналдо во Јувентус?

Кристијано Роналдо ќе може да има корист од многу позитивниот за него даночен закон во Италија, ако премине во Јувентус. Данокот може да биде причина...

Мбапе како Пеле, Меси и Роналдо се враќаат дома

Мбапе е првиот тинејџер по Пеле во 1958 што постигнува два гола на еден меч на СП, а Аргентина и Португалија се елиминирани од...

Кварезма за миг излезе од сенката на Роналдо

Португалскиот репрезентативец стана најстариот стрелец на деби-меч на светските првенства Рикардо Кварезма (34 години и 272 дена), стрелецот на единствениот гол за Португалија на мечот...

Роналдо: Целта е исполнета

Репрезентацијата на Португалија се пласира во осминафиналето на Светското фудбалско првенство и со тоа ја исполни првата цел. Ѕвездата на португалскиот национален тим Кристијано Роналдо...

Кејн, Роналдо, Лукаку во потера по Милер и по Фонтен

Германецот Герд Милер е последен што постигнал двоцифрен број голови на СП (десет во 1970), а Французинот Жист Фонтен е најефикасен со 13 гола,...

Роналдо и Реал Мадрид се уште без договор

Меѓу раководството на Реал Мадрид и Кристијано Роналдо продолжува да има сериозни финансиски разлики и двете страни не можат да постигнат договор за продолжување...

Роналдо е европски рекордер, за светски му требаат уште 24 гола

Португалскиот капитен досега постигна 85 гола и за еден гол го надмина континенталниот рекорд на Унгарецот Ференц Пушкаш, а на светско ниво најефикасен во...

Роналдо се израмни со три легенди, но сега брка други четворица

Португалецот со првиот гол на мечот со Шпанија го достигна ефектот на Пеле, Зелер и на Клосе со постигнат гол на четири мундијали, а...

Роналдо: Знам дека не сме фаворити на Светското првенство

Капитенот на португалската репрезентација, Кристијано Роналдо, изјави дека треба да се има реален пристап и според негово мислење тие не се наоѓаат меѓу фаворитите...