-1.9 C
Skopje
28.2.2020 - 6:06

Ознака: Кристин Лагард

Кристин Лагард именувана за прв човек на Европската централна банка

Лидерите на Европска Унија го одобрија именувањето на Кристин Лагард за претседателка на Европска централна банка (ЕЦБ). Лагард, која е поранешна извршна директорка на Меѓународниот...

Избрзано решение или мудра одлука на лидерите на ЕУ?

Отфрлениот пакет барем се фокусираше на т.н. систем „водечки кандидат“ и затоа се основаше на имиња што повеќе месеци се дискутираа во Брисел и...

Кристин Лагард: Тензиите меѓу САД и Кина се закана за светската...

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, предупреди дека американско-кинеската кавга околу трговијата претставува закана за глобалната економија, пренесува „Спутник“. Говорејќи по Парискиот форум...

Лагард: И други европски држави ќе настрадаат од Брегзит

Хаотичен Брегзит би имал големи последици и ќе биде најголемиот краткорочен ризик за британската економија. Тоа го тврди директорката на ММФ, Кристин Лагард во...