2.8 C
Skopje
29.1.2022 - 11:32

Ознака: криптовалути

Русија сака да ги укине употребата и копањето криптовалути на нејзина...

Светските влади загрижени за моќта на дигиталните валути Овој потег на Москва е последен во светската акција за спречување на подемот на криптовалутите, бидејќи владите...

Најголемото светско криптобогатство почна со пријателска партија покер

Гранпри-трката на Формула 1 во Абу Даби вообичаено привлекува филмски ѕвезди, славни спортисти и голем број на познати личности од различни сфери, а минатиот...

Цвета бизнисот со криптовалути во Косово

Косовската полиција неода­мна заплени 272 апарата за ископување криптовалути во село во близината на Лепосавиќ, област на северот од земјата населена со српско население. Беше...

Криптобарата во 2022 година станува мала за бројните крокодили

Пазарната вредност на биткоинот надмина трилион долари, Ел Салвадор ја објави намерата за изградба на првиот светски „биткоин-град“ инспириран од походите на Александар Македонски,...

Косово го забрани „копањето“ на криптовалути поради енергетската криза

Косовската влада забрани производство на криптовалути поради енергетската криза, соопшти косовската министерка за економија Артане Ризваноли. Ваквата одлука уследи по препорака на Техничкиот комитет...

Две лица приведени под сомнение дека „копале“ криптовалути во Железници

М.У.(63) и Д.П.(38) од Скопје вчера биле приведени поради сомнение за „злоупотреба на службената положба и овластување“ од страна на инспектори од Единицата за...

Домашните криптофарми можат да се постават насекаде, но зависат од три...

По повод случајот во ГТЦ Работењето на „риговите“ за „ископување“ криптовалути е проследено со голема бучава и потрошувачка на електрична енергија, а како најголеми предизвици...

Лажната тревога во ГТЦ фрли светло врз тајните системи за „копање“...

„Ископувањето“ на криптовалути како нов начин на кој македонските граѓани се обидуваат да дојдат до заработка, дури и со незаконски практики, се актуелизира по...

МВР: Немало кражба на струја во ГТЦ

Немало кражба на електрична енергија во подрумите на Градскиот трговски центар, утврди полицијата откога попладнево добила пријава дека се копаат криптовалути. Претставници на ЕВН...

Во кои криптовалути вложува Илон Маск?

Кога извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, на социјалните мрежи ќе објави било што поврзано со криптовалутите, инвеститорите будно го следат со особено внимание....