26.8 C
Skopje
20.9.2021 - 20:03

Ознака: криптовалути

Биткоин-револуцијата на Салвадор продолжува со банкоматите

Централноамериканската држава Салвадор почна со поставување специјални банкомати, што ќе им овозможат на нејзините граѓани да ја разменат криптовалутата биткоин за долари, кои ќе...

Растот на вредностите создаде „Див запад“ на пазарот на криптовалути

Растот на вредноста на биткоинот која утринава изнесува 50.068 долари (зголемување од 1,78 отсто) го поттикна гледиштето дека криптовалутите претставуваат возбудлив, профитабилен и модерен...

Светот го доби првиот доуж-милионер

Глаубер Контесото станал милионер за само два месеца, откако се решил да ги послуша советите на Илон Маск и да инвестира во криптовалутата доужкоин. Контесото...

Феноменот на криптовалутата доужкоин – од шега до измама

Необичната криптовалута, наречена доужкоин, која беше силно промовирана на Твитер од страна на извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, забележа невиден успех, но и...

Тргувањето со криптовалути сѐ уште е во сивата зона

Трансакциите со криптосредства може да обезбедат брза заработка, но и значајна загуба за инвеститорите. Затоа, тие што планираат да инвестираат во вакви средства со...

Нов Зеланд платите ќе ги исплаќа во криптовалути

Нов Зеланд стана првата земја што ја легализира исплатата на заработката во криптовалути, објави „Фајненшал тајмс“. Даночната служба на Нов Зеланд донесе одлука дека платите...

Криптовалутите се како лото-ливчиња кои би можеле да се исплатат во...

Цената на најпознатата криптовалута биткоин е намалена за 80 отсто во однос на минатата година, па се отвора прашањето дали биткоинот и другите позначајни...

Земји со најмногу сопственици на криптовалути

Се вели дека 2017-та беше година на подемот на криптовалутата. Нејзината комбинирана пазарна капитализација достигна голем успех, што предизвика огромно медиумско внимание и поддршка...

Хакери украле над 30 милиони долари во криптовалути

Хакери ја нападнале берзата за трговија со криптовалути Битамб (Bithumb), од која се украдени виртуелни валути во вредност од 35 милијарди вони (31,51 милиони...

Криминалци украле околу 1,2 милијарди долари во криптовалути

Криминалци украле околу 1,2 милијарди долари во криптовалути од почетокот на 2017 година до денеска, според проценките на работната група за борба против кражба...